Polymorfismus genů přirozené imunity u hospodářských zvířat a vliv na infekční odolnost

Popis

Obor:                         Speciální zootechnika – XADPS

Katedra speciální zootechniky   

Forma studia:           Prezenční, nebo kombinované

Školitel:                      doc. Ing. Luděk Stádník, Ph.D.

Školitel specialista:    prom. biol. Karel Novák, CSc.

 

Vědecká hypotéza:

  1. Variabilita genů přirozené imunity v produkčních plemenech HZ ovlivňuje infekční odolnost na úrovni organismu a proto je využitelná pro tlumení infekcí.
  2. Populační hodnocení genů přirozené imunity lze v jednotlivých případech nahradit laboratorními testy.

 

Anotace:
Přirozená (vrozená) imunita využívá receptory a signální dráhy, které rozpoznávají bakteriální, virové, houbové a parazitární struktury. Zárukou funkce příslušných genů na populační úrovni je jejich dostatečná přirozená variabilita. V rámci disertační práce by měl být zmapován polymorfismus vybraných genů přirozené imunity u plemene či skupiny plemen skotu, resp. u jiného zvoleného druhu HZ. Následně by mělo proběhnout vyhodnocení funkčních dopadů nalezených strukturních odchylek na funkci genových produktů. Postupy by měly zahrnovat jak bioinformatické výpočetní metody, tak i laboratorní hodnocení. Výskyt jednotlivých strukturních variant by měl být souběžně korelován se statistickými údaji o zdravotním stavu na populační úrovni. Předpokládané laboratorní metody by měly zahrnout všechny standardní postupy molekulární genetiky, mj. izolační postupy pro nukleové kyseliny, PCR amplifikaci, sekvenování, fragmentační analýzu a genotypovací metody. Cílem vývoje laboratorních postupů pro funkční hodnocení genových variant je snížení nároků na provádění populačních studií. Výsledkem bude vymezení přínosu této skupiny genů k infekční odolnosti u sledovaných kombinací hostitel – patogen.
 

Grant nebo výzkumný záměr, z něhož bude činnost dotována: dlouhodobý koncepční rozvoj organizace, pro mléčný skot NAZV Q16100489 (2016 – 2018).

ŠkolitelNovák Karel, prom.biol., CSc.