Přejeme krásné velikonoce – svátky jara

Velikonoce jsou obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara. Kraslice nemají nikde jinde takovou tradici jako v Česku. Ing. Lenka Volková pracuje ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v pražské Uhříněvsi a zdobení velikonočních vajíček tradičním postupem se věnuje více než 14 let. Společně s ostatními členy Asociace malířů a malířek kraslic se snaží o záchranu této tradice, která má v České republice dlouhou a bohatou historii.


Lenka Volková začínala s technikou voskového reliéfu. Její nejoblíbenější technikou se nicméně stalo lepení slámou, za které jí byl etnografy udělen titul Mistr lidové umělecké tvorby.

Kraslice Lenky Volkové jsou k vidění na nejrůznějších výstavách. Pro asociaci například vytvořila kolekci osmnácti krvavých vajec zdobených slámou, každé s jiným vzorem. Tato vejce, stejně jako další její výrobky a výtvory jejích kolegů, jsou před Velikonocemi pravidelně vystavovány po celé republice. Po zbytek roku je možné je vidět v Galerii kraslic v Libotenicích v severních Čechách.

V letošním roce Lenka Volková připravila novou kolekci vajec zdobených technikou lepení slámy -  Křížovou cestu.


Lenka Volková se na Vás těší, tedy pokud to epidemiologická situace dovolí, na letošním Příběhu potravin, popularizační akci, naučné stezce pro rodiny s dětmi, širokovou veřejnost, kterou organizuje Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. v Uhříněvsi  ve spolupořadatelství Selgen, a.s. a České zemědělské univerzity v Praze. Jako každý rok budete mít možnost si s Lenkou vyzkoušet malování vajíček voskovou technikou.

VÚŽV v.v.i. > Aktuality