Přejeme veselé velikonoční svátky, bohatou pomlázku a hodně jarního sluníčka

Velikonoce jsou obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara. Kraslice nemají nikde jinde takovou tradici jako v Česku. Ing. Lenka Volková z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v pražské Uhříněvsi se zdobením velikonočních kraslic intenzivně věnuje už od roku 2006 a společně s ostatními členy Asociace malířů a malířek kraslic se snaží o záchranu této tradice, která má v České republice dlouhou a bohatou historii.

Lenka Volková začínala s technikou voskového reliéfu. Její nejoblíbenější technikou se nicméně stalo lepení slámou, za které jí byl etnology udělen titul Mistr lidové umělecké tvorby. Lenka Volková ovládá hned tři techniky, vajíčka tak zdobí slámou, jezerní sítinou a voskovým reliéfem.

Kraslice Lenky Volkové jsou k vidění na nejrůznějších výstavách. Pro asociaci například vytvořila kolekci osmnácti krvavých vajec zdobených slámou, každé s jiným vzorem. Tato vejce, stejně jako další její výrobky a výtvory jejích kolegů, jsou před Velikonocemi pravidelně vystavovány po celé republice. Po zbytek roku je možné je vidět v Galerii kraslic v Libotenicích v severních Čechách. Lenka tímto způsobem pomáhá zachraňovat tradiční obyčeje naší země. Lenka Volková také vyrobila novou, unikátní kolekci vajec zdobených technikou lepení slámy –  Křížovou cestu.


Lenka Volková se na Vás těší na letošním 10. ročníku popularizační akce, naučné stezce pro rodiny s dětmi, širokou veřejnost „Příběh potravin„, kterou připravuje Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. v Uhříněvsi  ve spolupořadatelství Selgen, a.s. a České zemědělské univerzity v Praze v sobotu 11. června 2022 v Netlukách.
Budete mít možnost si s Lenkou vyzkoušet malování vajíček voskovou technikou.

Těšíme se na Vás.

 

 

 

VÚŽV v.v.i. > Aktuality