Mezinárodní seminář Livestock Animal Genetics and Breeding Innovations in the Czech Republic ve VÚŽV

V pátek 20. září 2024 se ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i. uskutečnil mezinárodní seminář Livestock Animal Genetics and Breeding Innovations in the Czech Republic, který pořádalo oddělení genetiky a šlechtění hospodářských zvířat Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. a EU-LI-PHE, Evropská síť pro fenomiku hospodářských zvířat.


V rámci semináře se uskutečnilo několik přednášek, které budou dostupné online. Paní Adna Ašič z (Verlab Research Institute, Sarajevo, Bosna & Hercegovina) přestavila COST akci EU-LI-PHE a její činnost. Šlechtění zvířat závisí na dostupnosti přesných a specifických údajů o fenotypu a fenotypizace stále více uznávána jako limitující faktor ve všech aplikacích genetiky a genomiky hospodářských zvířat. Získání příslušných fenotypů je také zásadní pro rutinní a každodenní řízení populací hospodářských zvířat za účelem optimalizace reprodukčních strategií, kontroly chorob a dobrých životních podmínek zvířat. Skrze pracovní skupiny je EU-LI-PHE otevřená všem zájemcům o chov hospodářských zvířat jak z řad vědců, tak z řad chovatelů (https://eu-li-phe.eu/).

 Následovala přednáška paní Amélie VANLIERDE (Walloon Agricultural Research Centre, Belgie) a paní Hélène SOYEURT (univerzita v Lutychu, Belgie) o možnostech predikce produkce metanu při použití spektrometrie mléka a vytvoření obecně použitelné predikční rovnice pro dojený skot (Enteric CH4 emissions predicted from milk MIR spectra; robustness as the key to a model that crosses borders).

Pan Petr FLEISCHER (Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně, ČR) pak ve své přednášce představil sledování zdravotních diagnóz u skotu v ČR (Voluntary harmonized record of health events on cattle farms in Czechia and its use).

 Pan Emil Krupa (Českomoravská společnost chovatelů, ČR) přednesl příspěvek (Comprehensive processing and use of data obtained from recording systems in livestock breeding) o zpracování a využití údajů získávaných při kontrole užitkovosti hospodářských zvířat v ČR.

Poslední přednáška před diskuzí (Mining data from modern technologies including infrared spectroscopy) byla věnována možnostem využití spektrometrie mléka k predikci spotřeba krmiva a účinnosti krmiva u dojeného skotu. Semináře, který byl přenášen i online, se zúčastnili zástupci chovatelské veřejnosti, MZe, tisku, pedagogů i studentů vysokých škol, včetně návštěvníku ze zahraničí. Popudem k uspořádání semináře bylo setkání vědců v ČR angažovaných v EU-LI-PHE.

VÚŽV v.v.i. > Aktuality