Výkupní cena mléka patří mezi hlavní faktory ovlivňující rentabilitu výroby mléka. Její výše je z velké míry závislá na nabídce a poptávce na trhu. Tím se dá vysvětlit její kolísání v minulosti. Od vstupu ČR do EU byla průměrná výkupní cena mléka výrazně podprůměrná v letech 2009 a 2016 a historicky nejvyšší úrovně dosáhla v roce 2022, kdy české mlékárny od farmářů vykupovaly mléko za průměrnou cenu 11,40 Kč za litr. Podobný vývoj lze spatřovat i jinde v Evropě, přičemž ale ČR vykazuje dlouhodobě ve srovnání s ostatními státy EU cenu podprůměrnou (za období našeho členství v průměru o cca 9 % nižší než průměr EU-27). V roce 2023 cena v ČR poklesla na úroveň 10,97 a za 10 měsíců letošního roku se zvýšila na 11,13 Kč za litr. Chovatelům bylo nejvíce vypláceno za říjen, a to v průměru 11,84 Kč za litr. Od ledna do října 2024 bylo ve srovnání se stejným obdobím roku 2023 v ČR dle statistiky MZe vykoupeno mlékárnami o 2,7 % více mléka za cenu o 0,6 % vyšší. Procentní obsah tuku v mléce se za toto období jen mírně snížil o 0,04 p.b.
Oproti výkupní ceně mléka lze trvalejší růst spatřovat v nákladech výroby mléka, které v sobě odrážejí růst cen vstupů. Inflace, která byla v ČR za posledních 10 let v průměru 4,2 % za rok, zvyšuje hladinu nákladů prvovýrobcům, zpracovatelům i obchodníkům. Tím se zvyšují ceny průmyslových výrobců i spotřebitelské ceny, vč. ceny másla. Podle statistik MZe se produkce másla od ledna do října 2024 oproti stejným měsícům roku předešlého zvýšila o 5,9 % a cena průmyslových výrobců (mlékáren) zaznamenala nárůst ze 143 na 172 Kč za kg, tj. + 20 %. Podobně rostla průměrná cena i v dalších členských státech EU, kde se dle týdenního sledování za stejné období zvýšila o 35 %. Spotřebitelská cena vč. DPH másla v ČR v říjnu 2024 byla 235 Kč za kg, tj. nejvyšší od ledna. Mezi lednem a říjnem byl nárůst zhruba o třetinu, přičemž nejvyšší skok byl mezi srpnem (196 Kč) a zářím (226 Kč). Průměr za 10 měsíců letošního roku činil 186 Kč za kg a byl vyšší o 19 Kč a 11 % než průměr stejných měsíců roku 2023. Naproti tomu některé spotřebitelské ceny mléčných výrobků v průměru za 10 měsíců letošního vs. loňského roku klesly, např. jogurt bílý (- 5 %), eidam (- 9 %) či měkký tvaroh (- 7 %). Těžko se ale dá porovnat cena průmyslových výrobců a spotřebitelská cena, ve které je zahrnuta výše DPH a její průměr zahrnuje i ceny dovážených potravin.
Evidence pohybu přes hranice uvádí, že od počátku letošního roku do konce září bylo vyvezeno z ČR celkem 3,1 tis. tun másla (nejvíce do Itálie) a ve srovnání s rokem předešlým se jedná o téměř stejný objem vývozu. Naproti tomu dovoz byl vyšší, do ČR bylo za prvních devět měsíců roku 2023, resp. 2024 dovezeno 17,8, resp. 17,5 tis. tun másla (zejména z Polska a Německa).
Vývoj aktuálních cen živočišných komodit je k dispozici zde: https://vuzv.cz/vyvoj-cen-zivocisnych-komodit/
Informace k nákladům a ekonomice jsou k dispozici zde: https://vuzv.cz/rentabilita-vyroby-mleka/
Zdroje: Český statistický úřad, Ministerstvo zemědělství, Evropská komise, vlastní výpočty.
Autor: Jan Syrůček
Příspěvek byl zpracován v rámci řešení projektu MZE-RO0723.