Díky unikátnímu projektu „Zoo v mrazáku“ má mimořádně vzácný šimpanz naději na potomka i po smrti

Víc než měsíc mrtvý samec šimpanze čego má vysokou šanci na další potomky v rámci spolupráce Safari parku s Výzkumným ústavem živočišné výroby a Ústavem experimentální medicíny AV ČR.


„Červená kniha“ IUCN (https://www.iucn.org/resources/conservation-tool/iucn-red-list-threatened-species) uvádí riziko vymizení u přibližně 45 000 druhů. S tím narůstají i snahy, které by měly vést k záchraně těchto druhů a jejich zachování pro budoucí generace. V současné době je obecně akceptováno, že zásadní je uchování životaschopného biologického materiálu pro budoucnost tak, aby následně mohl sloužit pro další technologie. Jde především uchování životaschopných somatických (tělních) buněk, případně pak spermií a vajec (oocytů). Významné pokroky v technologiích molekulární biologie, asistované reprodukce umožňují chov a záchranu druhů, které bylo ještě nedávno nemyslitelné. To platí jak u plemen domestikovaných druhů, ale především i u volně žijících druhů na pokraji vyhynutí, jako například projekt embyrotrasferu u nosorožců bílých severních (poslední dvě žijící samice na světě) koordinovaný Safari Parkem Dvůr Králové.

Některé z těchto postupů aplikoval Safari Park Dvůr Králové ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby, Výzkumným institutem ochrany genofondů a Ústavem experimentální Medicíny AV v Praze při nedávném úhynu samce šimpanze ohroženého poddruhu čego. Z těla chovatelsky velmi cenného zvířete byly získány spermie a somatické buňky, které byly následně zamrazeny v tekutém dusíku. U somatických buněk byla ověřena jejich schopnost se nadále dělit. Tak je vysoce pravděpodobné, že i uhynulý šimpanz by mohl mít v budoucnu další vlastní potomstvo nezbytné pro zachování genetické variability populace – buď využitím spermií pro oplození oocytů, nebo jader somatických buněk pro technologie klonování.

Foto zdroj: Zoo Dvůr Králové, VÚŽV

 

VÚŽV v.v.i. > Aktuality