Návštěvou biofarmy Land.Luft v německém Rossbachu ve dnech 6 – 7. 3. 2025 odstartovala první fáze realizace projektu Biosecurity v alternativních chovech prasat – Podpora operačních skupin a projektů EIP. Exkurze se účastnili zástupci nositele projektu – Biofarmy Sasov, Státní veterinární správy, Výzkumného ústavu živočišné výroby Praha Uhříněves, broker projektu Ing. Tomáš Klejzar, zástupci Svazu PRO-BIO a další členové realizačního týmu (operační skupiny)
„Za mě osobně to byla skvělá akce a přála bych všem vidět, v jak skvělých podmínkách prasata v čistě venkovním chovu v Německu mohou mít. Jsme nesmírně rádi, že se exkurze mohli účastnit i zástupci SVS, protože je důležité vidět na vlastní oči, že je možné tyto venkovní chovy realizovat, pokud dodržíte podmínky biosecurity, což je ostatně předmětem právě projektu, v rámci, kterého jsme na exkurzi vyjeli. Zásadním momentem je za mě možnost pastvy prasat na kultuře R i T, což v podmínkách ČR není zatím možné a je to nutné legislativně upravit. Doufám, že nám v tom ministerstvo zemědělství půjde naproti, protože takto vypadá skutečný animal welfare, který bych rádi rozšířili v tuzemských podmínkách“ komentovala exkurzi Kateřina Urbánková ze Svazu PRO-BIO.
Dle Ing. Anne Dostálové z VUŽV je cílem projektu zejména navrhnout a realizovat robustní systém venkovního chovu prasat, tak aby byly maximálně využity dostupné prostředky k minimalizaci rizika přenosu nákaz, k čemuž právě zkušenosti z Německa mohou velmi pomoci. Pracovní návštěva farmy Land.Luft měla charakter odborné exkurze, kde byly dohodnuty prohlídky farmy, jatečného provozu, zařízení a technologie a zejména pak odborná debata s odborníky dané farmy. Majitel farmy je otevřen osvětové činnosti v této oblasti a rád předává zkušenosti z téměř desetiletého provozu dané farmy.
Biofarma Land.Luft je zaměřena na venkovní chov prasat a skotu a vychází z filosofie umožnit spokojený život nejen zaměstnancům, ale i hospodářským zvířatům.
Prasata jsou ve venkovních výbězích celoročně, včetně březích a kojících prasnic se selaty. Užitkovost a reprodukční ukazatele odpovídají průměru v ekologických chovech. Pastviny jsou vybaveny izolovanými přístřešky, krmítky a vyhřívanými napajedly s automatickým doplňováním čerstvé vody. V letním období prasata využívají stín vzdušných přístřešku a bahniště k předcházení tepelného stresu. Důležitým prvkem je dvojité oplocení a dále střídání pastevních bloků, kdy jedna třetina je vždy regenerována a začleněna do osevního postupu. Porážka probíhá přímo na pastvinách v mobilních jatkách a zpracování pokračuje na jatkách na farmě. Farma má i vlastní výrobu uzenin.
Farma dodává maso do jídelen, hotelu, vlastní restaurace a přes E-shop i individuálním zákazníkům.
Počet venkovních chovů prasat v Německu pomalu roste a představuje narůstající podíl z celkové produkce vepřového masa v Německu.
Spolupráce VÚŽV a Biofarmy Sasov má již dlouhodobou tradici založenou na partnerství v řadě projektů, jejichž výsledky jsou zde přímo realizovány. Farma díky této spolupráci praktikuje výkrm kanečků, rodinový způsob chovu prasat se zapouštěním kojících prasnic a je zapojena do Národního programu uchování a využívání genetických zdrojů – v tomto případě Přeštického černostrakatého plemene.