Máša Rettigová s klisnou Kelly opět sklízí úspěchy
8.10.2024Klisně Kelly z chovu VÚŽV se dařilo i na dalších závodech. Kelly s jezdkyní Mášou Rettigovou bodovala na závodech v Čakovičkách a v Kolíně
Klisně Kelly z chovu VÚŽV se dařilo i na dalších závodech. Kelly s jezdkyní Mášou Rettigovou bodovala na závodech v Čakovičkách a v Kolíně
Dne 1. října 2024 bylo zástupcům oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí předáno ocenění v soutěži „Buďte inspirací 2024“ v kategorii „Inspirativní spolupráce výzkumných organizací a firem“.
Ve dnech 17. až 21. září 2024 se v Chiang Mai v Thajsku konal 21. mezinárodním zoohygienický kongres, jehož se zúčastnili veterinární lékaři, zemědělští inženýři a vědečtí pracovníci z celého světa. Českou republiku na tomto kongresu zastupoval doc. MVDr. Pavel Novák, CSc. a Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. reprezentovala Ing. Gabriela Malá, Ph.D.
Na každoročním přiblížení zemědělské vědy veřejnosti na Noci vědců 2024 v Národním zemědělském muzeu nechyběla stanoviště VÚŽV. Stanoviště oddělení Genetiky a šlechtění hospodářských zvířat a stanoviště oddělení Biologie reprodukce z VÚŽV si připravila pro návštěvníky zábavný i poučný program. Ing. Ludmila Zavadilová, CSc. a Ing. Josef Fulka, DrSc. vystoupili s přednáškami
V areálu pracoviště chovu prasat v Kostelci nad Orlicí se 19. září 2024 uskutečnila pravidelná bonitace nukleového šlechtitelského chovu přeštického černostrakatého prasete.
Srdečně Vás zveme na tradiční konferenci Vědeckého výboru výživy zvířat, která se uskuteční 10. října 2024 v zasedací místnostni v 1. patře hlavní budovy VÚŽV
Podívejte se na medailonek VÚŽV natočený na mezinárodním agrosalonu Země živitelka 2024. Činnost VÚŽV přibližuje veřejnosti v rozhovoru ředitel VÚŽV Dr. Ing. Pavel Čermák.
Jak se proměnil chov a šlechtění hospodářských zvířat? Proč je důležitá pohoda zvířat, tzv. welfare a jak/zda se daří v současném chovu uplatňovat? Jaké jsou cesty k záchraně ohrožených (nejen) hospodářských zvířat? Tyto a další otázky se vám pokusí zodpovědět odborníci z VÚŽV na svém stanovišti a během přednášek.
Jan Szmek MSc, a PhD student from the Department of Nutritional Physiology and Animal Product Quality, won the 1st place at the scientific conference NutriNet 2024 for his paper evaluating the influence of wheat variety and fat source on the performance and quality of eggs from laying hens.
V letošním roce začaly žňové práce na účelovém hospodářství VÚŽV již 28.6. 2024, a to sklizní ozimého ječmene. Ukončeny byly sklizní ovsů a máku setého ve zcela neobvyklém termínu 27. 7. 2024. Na sklizni se významně podílela zapůjčená sklízecí mlátička Fendt Ideal 9 T.
In August 2024, the Institute of Animal Science presented itself very successfully at the largest, most visited and most important agricultural exhibition focusing on the agricultural sector across all its fields in the Czech Republic and Slovakia, Země živitelka (BREAD BASKET) in České Budějovice.
Student doktorandského studia Ing. Jan Szmek z oddělení Fyziologie výživy a jakosti produkce získal na vědecké konferenci NutriNet 2024 1. místo za příspěvek hodnotící vliv odrůdy pšenice a zdroje tuku na užitkovost a kvalitu vajec nosnic.
We invite you to an international meeting, Livestock Animal Genetics and Breeding Innovations in the Czech Republic, organised by the Department of Genetics and Breeding of Farm Animals of the Institute of Animal Science and EU-LI-PHE, the European Network on Livestock Phenomics.
Dovolujeme si Vás pozvat na mezinárodní seminář Livestock Animal Genetics and Breeding Innovations in the Czech Republic, který pořádá oddělení Genetiky a šlechtění hospodářských zvířat Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. a EU-LI-PHE, Evropská síť pro fenomiku hospodářských zvířat.
Návštěvníci jubilejního 50. mezinárodního agrosalonu Země živitelka projevují neutuchající zájem o prezentaci Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. v pavilonu T1 na společném stanovišti výzkumných vědeckých institucí.
20TH INTERNATIONAL WORKSHOP KOSTELEC NAD ORLICÍ * VRBICE 17-18 OCTOBER 2024
Dne 29.6. se v areálu TJ Krakonoš Trutnov ve Svobodě nad Úpou uskutečnily skokové závody, které byly zároveň hodnocené i jako Mistrovství královéhradeckého kraje dětí, juniorů, mladých jezdců i seniorů. Při této příležitosti byla přednesena prezentace práce našeho oddělení Genetiky a šlechtění hospodářských zvířat
Dařilo se klisnám z našeho chovu i na dalších závodech. Kelly nezklamala ani na závodech v Čakovičkách a opět excelovala ve Staré Boleslavi.
Studenti a učitelé SZeŠ zavítali do VÚŽV ve středu 12. 6. 2024 v rámci programu dalšího odborného vzdělávání, který pro ně pořádal Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI).
On 11 and 12 June 2024, the annual meeting of COST EU-LI-PHE took place at the University of Bologna, Italy. Ludmila Zavadilová, M.S., CSc. and Emil Krupa, M.S., PhD. as representatives of the Institute of Animal Science in the steering committee of the event.
Dne 4. června 2024 se konalo zasedání předsednictva České akademie zemědělských věd v Modrém salonku Domu zemědělské osvěty v Praze. Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. reprezentoval Doc. Ing. Petr Homolka, CSc., Ph.D., předseda Odboru živočišné výroby ČAZV.
50. ročník Země živitelka začíná 22. srpna 2024. Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. se bude prezentovat společně s ostatními výzkumnými institucemi Ministerstva zemědělství ve společné expozici v pavilonu T1 českobudějovického výstaviště. Těšíme se na Vás!
Populárně naučná stezka „Věda na polích a ve stájích – Příběh potravin“ se koná každý rok v červnu. Dvanáctý ročník, který tradičně pořádal Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., ve spolupořadatelství se společností Selgen, a. s. a Českou zemědělskou univerzitou v Praze v letošním roce proběhl 7. a 8. června 2024.
On 20 April 2024, the first show jumping competition of the year took place in Stará Boleslav. Horses from the IAS Uhříněves Equestrian Club took part in the competition.
On Saturday, 20 April 2024, the Institute of Animal Science participated in the celebration of the 30th anniversary of the establishment of the Toulcův Dvůr centre of environmental education and training for all generations. The IAS department of Ethology and department Nutritional Physiology and Production Quality presented themselves to the public there.
Dne 15. 5. 2024 navštívilo program Příběh vědy – Mladý výzkumník ve VÚŽV 26 studentů a studentek SOŠ a SOU Hněvkovice. Cílem programu je podpořit novou generaci výzkumníků – vědců v oboru živočišné produkce.
Populárně naučná stezka „Věda na polích a ve stájích – Příběh potravin“ se koná jednou za rok, vždy v červnu. Již 12. ročník této naučné stezky je opět koncipován jako dvoudenní akce. Páteční program je vyhrazen žákům prvního stupně základních škol na farmě v Netlukách a políčkách České zemědělské univerzity, sobotní program v Netlukách pro […]
Ve dnech 23. až 27. dubna 2024 se v Brně uskutečnil 23. Středoevropský buiatrický kongres, na kterém se sešli veterinární lékaři a vědečtí pracovníci z celé Evropy. Pořádajícími organizacemi byly Česká buiatrická společnost a Fakulta veterinárního lékařství Veterinární univerzity Brno.
Dne 20. 4. 2024 se konaly první letošní parkurové jezdecké závody ve Staré Boleslavi, a to i za účasti koní Jezdeckého klubu VÚŽV Uhříněves.
V sobotu 20. 4. 2024 se Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. účastnil oslav 30. výročí založení střediska ekologické výchovy a vzdělávání pro všechny generace – Toulcova dvora. Veřejnosti se prezentovalo oddělení Etologie a oddělení Fyziologie výživy a jakosti produkce.
Již tuto středu 24. 4. 2024 přivítá VÚŽV studenty na prvním ze tří termínů vzdělávacího programu Příběh vědy – Mladý výzkumník, aneb výzkumem ke kvalitě potravin. Program je určen pro studenty středních škol s cílem podpořit novou generaci výzkumníků – vědců v oboru živočišné produkce.
Dne 18. 4. 2024 se na farmě v Netlukách narodil býček plemene česká červinka. Vznikl z embrya vyprodukovaného v laboratoři pomocí metody in vitro fertilizace (IVF).
V pátek 12. dubna se na pracovišti VÚŽV v Kostelci nad Orlicí uskutečnila exkurze studentů Mendelovy univerzity v Brně. Spolupráce oddělení chovu prasat s Mendelovou univerzitou probíhá již řadu let a jednou z jejích forem jsou i exkurze studentů.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. se podílí na oslavách 30. let Toulcova Dvora! VÚŽV bude mít na Oslavě Dne země na Toulcově dvoře tři stanoviště. Můžete se těšit na workshop tradiční techniky zdobení vajec: voskový reliéf s Mistryní lidové umělecké tvorby a členkou Asociace malířů a malířek kraslic ČR, Ing. Lenkou Volkovou, na […]
Ve dnech 2. a 4. dubna 2024 se na oddělení chovu prasat VÚŽV v Kostelci nad Orlicí uskutečnil kurz pro odbornou činnost se specializací inseminace a vpravování embryí inseminační technikou u prasat, stupeň I.- inseminace prasat.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. v Uhříněvsi je již několik let zapojen do programu vzdělávání a popularizace zemědělství. Umožňuje žákům základních škol a jejich pedagogům seznámit se přímo v provozních podmínkách farmy s chovem hospodářských zvířat. Program se nazývá ŠKOLA NA FARMĚ. Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. si tak klade za úkol alespoň […]
Ve středu 21. února 2024 navštívily experimentální Jatka VÚŽV studentky SPŠ Podskalská z Prahy. Studentky prvního ročníku studijního oboru Veterinář/Veterinářka seznámil Ing. Daniel Bureš, Ph.D. s provozem jatek, způsoby zpracování masa a hodnocením jakosti poražených hospodářských zvířat systémem SEUROP.
V úterý 16. ledna 2024 se uskutečnilo první zasedání vědecké rady VÚŽV. Na programu bylo projednání předložené periodické zprávy Dlouhodobé koncepce rozvoje výzkumné organizace (DKRVO) za rok 2023, spolu s oponentním posudkem. Současně byly představeny projekty vědy, výzkumu a inovací, které byly ukončeny v roce 2023.
V přehledu plánovaných aktivit Výzkumného ústavu živočišné výroby v. v. i. na rok 2024 jsou workshopy, semináře, kurzy, akce pro veřejnost, veletrhy, výstavy a vědecké konference.
Národní zemědělské muzeum v Praze připravilo pro veřejnost tradiční lednovou akci, tentokrát s názvem Letenské prase & Letenský masopust. Na informačních panelech Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. se návštěvníci mohli dozvědět o historii chovu prasat na území Čech a Moravy, jak je dnes prase v našich končinách vykrmováno a o plemeni přeštického černostrakatého […]
Tv Zemědělec uveřejnila rozhovor s vedoucím oddělení chovu prasat Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. Ing. Miroslavem Rozkotem, CSc. a Ing. Karlem Horákem, majitelem rodinné firmy, která se již více než třicet let zabývá nejen chovem prasat, ale i skotu.
Zemědělský výzkum v ČR probíhá na celé řadě institucí s rozmanitým zaměřením. Různými tématy spojenými s chovem hospodářských zvířat se zabývá Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. Nejen o možnostech aplikace výsledků výzkumu zaměřeného na živočišnou výrobu do zemědělské praxe hovoří ředitel VÚŽV Dr. Ing. Pavel Čermák
On Thursday, 30 November 2023, the Minister of Agriculture Marek Výborný. M.S. visited the Institute of Animal Science in Prague-Uhrineves. The meeting with the Director of the Institute was attended by the Deputy Directors of the Institute for research, purpose activities and economy.
Přejeme Vám i všem Vašim blízkým šťastné a veselé Vánoce, děkujeme Vám za projevenou přízeň v uplynulém roce a do nového roku Vám přejeme hodně zdraví, štěstí, osobních i pracovních úspěchů.
Dne 12. prosince 2023 se v zasedací místnosti Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. uskutečnil workshop s názvem „Luskoviny a jejich využití ve výživě hospodářských zvířat“. V rámci řešení projektů „Dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organicace“ a „Domácí bílkovinné plodiny ve výživě skotu (NAZV)“ byly prezentovány výsledky testování luskovin, amarantu a meziplodin.
Merry Christmas! And best wishes for a healthy, happy, and peaceful New Year.
Dne 7. 12. 2023 se v zasedací místnosti Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. uskutečnil seminář „Aktuální směry v chovu prasat. Na semináři byla představena a pokřtěna nová kniha „Chov prasat“ s podtitulem technologie-technika-management, kterou vydalo nakladatelství Profi Press. Autorem knihy je Ing. Miroslav Rozkot, CSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. […]
Associate Professor Zdeněk Volek, M.S., Ph.D. from the department of Nutritional Physiology and Animal Product Quality and the Centre for Technology Transfer received a certificate of congratulations from Elsevier, the world’s leading scientific publisher, for publishing five open access* articles between 2020 and 2022. On of the articles was also linked to the United Nations´ […]
Zveme Vás v sobotu 20. ledna 2024 od 10 do 17 hodin do Národního zemědělského muzea v Praze na akci Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu. Přijďte si poslechnout přednášku Ing. Evy Weisbauerové, Ph.D. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. na téma „Povídání o přeštíkovi a jeho příbuzných“. Dozvíte se, s čím se […]
Dne 29. 11. 2023 od 9:00 se konal v „Aule“ areálu České zemědělské univerzity v Praze XVII. celostátní seminář s mezinárodní účastí s názvem „Nové směry v intezivních a zájmových chovech králíků“, který pořádala Česká zemědělská univerzita v Praze, Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Česká vědecká králičí asociace, z. s. ve spolupráci s […]
Ve čtvrtek 30. 11. 2023 navštívil Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. v Praze Uhříněvsi ministr zemědělství Mgr. Marek Výborný. Pracovního jednání s ředitelem VÚŽV se účastnili náměstci VÚŽV pro výzkum, účelovou činnost a ekonomiku.
Dne 7. 12. 2023 se uskuteční v zasedací místnosti Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. v Praze Uhříněvsi seminář „Aktuální směry v chovu prasat“. Na semináři bude představena nová kniha o chovu prasat, kterou vydává nakladatelství Profi Press a spolupodílelo se na ní i šest autorů z VÚŽV.
Ve čtvrtek 23. listopadu 2023 se uskutečnil ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi seminář „Aktuální směry ve šlechtění hospodářských zvířat“, který již tradičně pořádá oddělení Genetiky a šlechtění hospodářských zvířat. Cílem semináře bylo seznámit odbornou, chovatelskou i vědeckou veřejnost s výsledky výzkumu uskutečněného v rámci práce tohoto oddělení v roce 2023.
Dne 29. 11. 2023 od 9:00 se koná v „Aule“ areálu České zemědělské univerzity v Praze již XVII. celostátní seminář s mezinárodní účastí s názvem „Nové směry v intezivních a zájmových chovech králíků“, který pořádá Česká zemědělská univerzita v Praze, Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Česká vědecká králičí asociace, z. s. ve spolupráci […]
doc. Ing. Zdeněk Volek, Ph.D. z oddělení Fyziologie výživy a jakosti produkce a Centra transferu technologií obdržel od předního světového vědeckého vydavatele Elsevier certifikát s gratulací za publikování pěti open access* článků mezi lety 2020 až 2022. Zároveň byl jeden z článků spojen s programem OSN – Sedmnáct cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals, SDGs).
Ve čtvrtek 2. 11. 2023 se uskutečnilo pracovní jednání zástupců z Turecka a VÚŽV. Delegace se zajímala o navázání spolupráce v oblasti nákupu inseminačních dávek našeho skotu a provedení genomických analýz býků z Turecka.
Tradiční Farmářský den ve Velké Chyšce se uskutečnil v úterý 7. listopadu 2023 ve Velké Chyšce u Pacova. Seminář organizovala Česká technologická platforma pro zemědělství ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i., Českou akademií zemědělských věd, Odborem živočišné výroby a Zemědělským družstvem Velká Chyška. Seminář byl tematicky zaměřen na srovnání produkce, soběstačnosti […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, oddělení genetiky a šlechtění hospodářských zvířat pořádá seminář, kde budou představeny aktuální poznatky využití genomiky ve šlechtění hospodářských zvířat i genů obecné odolnosti u skotu. Tyto vědeské výsledky byly získány v tomto roce pracovníky oddělení. Doufáme, že vědecká i odborná chovatelská veřejnost ocení náš vědecký výzkum i přínosy, který z něj […]
Dne 3. listopadu se uskutečnila již tradiční konference uspořádaná Vědeckým výborem výživy zvířat: „Aktuální poznatky ve výživě a zdraví zvířat a bezpečnosti produktů 2023“. Tentokrát bylo nosným tématem konopí.
Již tradiční Farmářský den ve Velké Chyšce se uskuteční v úterý 7. listopadu 2023 v kulturním zařízení obce Velká Chyška u Pacova. Seminář organizuje Česká technologická platforma pro zemědělství ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i., Českou akademií zemědělských věd, Odborem živočišné výroby a Zemědělským družstvem Velká Chyška.
V deníku Mladá fronta Dnes vyšel rozhovor s doc., RNDr. Janem Pluháčkem, Ph.D. z oddělení Etologie Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. V rozhovoru s titulem „V zoo je často potřebné utratit i zdravé zvíře, vysvětluje zoolog Pluháček“, se dozvíte o pozitivním přínosu regulace zvířat v zoo.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Vědecký výbor výživy zvířat ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství a Komisí výživy odboru živočišné výroby ČAZV, vás zvou na konferenci „Aktuální poznatky ve výživě a zdraví zvířat a bezpečnosti produktů 2023“.
19. mezinárodní workshop RESEARCH IN PIG BREEDING, uspořádaný Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i., oddělením chovu prasat v Kostelci nad Orlicí, se uskutečnil ve dnech 24. a 25. října 2023 v malebném prostředí Penzionu Pod Rozhlednou ve Vrbici. Workshopu se zúčastnili odborníci nejen z České republiky, ale také z Maďarska, Polska, Slovenska a Ukrajiny.
Ve dnech 5. až 8. října 2023 se konalo v Bosně a Hercegovině 14. mezinárodní zemědělské sympózium AGROSYM 2023. Agrosym je každoroční platformou pro mezinárodní vědeckou debatu o zemědělství, potravinářství, rozvoji venkova, životním prostředí a lesnictví. Pořadateli sympózia jsou Faculty of Agriculture, University of East Sarajevo, Bosnia and Herzegovina a Faculty of Agriculture, University of Belgrade, […]
Doc. Ing. Jitka Bartošová, Ph.D. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. byla hostem internetového rádia EquiRadio.cz, společně s rádiem přichystali sérii podcastů a článků na téma welfare koní.
Biolog prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi se zajímá nejen o komunikaci zvířat s okolím a popularizuje tento vědní obor spolu se svými kolegy. Napsal také úspěšnou knihu Desatero smyslů, kde schopnosti živočichů komunikovat blíže rozebírá.
Součástí tradiční výstavy KŮŇ v Lysé nad Labem byla letos i veřejná debata na aktuální a společností citlivě vnímané téma welfare (životní pohody) koní. Mezi pozvanými hosty nechyběla doc. Ing. Jitka Bartošová, Ph.D., zástupce Výzkumného ústavu živočišné výroby.
Také letos se Výzkumný ústav živočišné výroby představil na každoročním přiblížení zemědělské vědy veřejnosti na Noci vědců v Národním zemědělském muzeu. Stanoviště oddělení Genetiky a šlechtění hospodářských zvířat a stanoviště oddělení Biologie reprodukce z VÚŽV si připravilo pro návštěvníky zábavný i poučný program. Ing. Ludmila Zavadilová, CSc. a Ing. Josef Fulka, DrSc. vystoupili s přednáškami.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. , oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí a ČZÚ vás zvou na 19. mezinárodní workshop s názvem Research in Pig Breeding, který se uskuteční ve dnech 24-25. října 2023 ve Vrbici
On 19 September 2023, the evaluation of the Prestice Black-Pied pig nucleus herd took place in the premises of the swine breeding facility in Kostelec nad Orlicí.
Světový den hospodářských zvířat se slaví 2. října. Při této příležitosti připravilo Národní zemědělské muzeum v Praze ve spolupráci s oddělením etologie VÚŽV, v.v.i., dopolední program pro školáky a předškoláky na téma welfare hospodářských zvířat.
Velmi úspěšný a žáky oblíbený výchovně vzdělávací program Škola na farmě jsme připravili s podporou hlavního města Prahy, a to v šesti podzimních termínech. Cílem projektu, který vychází z motta: „Raději jednou vidět než stokrát slyšet“, je populární formou seznámit žáky základních škol se základy chovu hospodářských zvířat v provozních podmínkách farmy, zprostředkovat kontakt se […]
V areálu pracoviště chovu prasat v Kostelci nad Orlicí se 19. září 2023 uskutečnila bonitace nukleového šlechtitelského chovu přeštického černostrakatého prasete.
Českomoravská společnost chovatelů, a.s. a Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. vydává již tradiční Ročenku chovu skotu v České republice za rok 2022. Ročenka vychází každoročně již více než 20 let, poskytuje čtenářům ucelený přehled o hlavních výsledcích a ukazatelích v chovu skotu v v České republice v uplynulém roce a zároveň poukazuje na […]
Dne 31. srpna 2023 se na farmě Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Netlukách narodil zdravý býček z embrya vyprodukovaného in vitro. Jedná se o pokračování pokusu, který je součástí projektu Národní agentury pro zemědělský výzkum (NAZV) s názvem „Nové postupy pro záchranu ohrožených populací hospodářských zvířat“ QK1910156. Býček narozený na farmě v Netlukách pochází z embrya, […]
Už sedmým rokem se Národní zemědělské muzeum promění v centrum zemědělské vědy. Tématem letošního ročníku je „Tajemství“. Svá tajemství vám na Noci vědců v pátek 6. října 2023 poodhalí i výzkumníci z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i., a to na jednom z desítek stanovišť s názvem „Proč máš tak velké uši a huňatý kožíšek?“
Ing. Radko Loučka, CSc. z VÚŽV získal 1. místo v soutěži „Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje“ za certifikovanou metodiku „Podpora aplikace nových metod precizního zemědělství v oblasti produkce krmiv a krmení skotu“. Cenu si Ing Radko Loučka, CSc. převzal ve čtvrtek 23. 8. 2023 na českobudějovickém výstavišti v rámci […]
Česká technologická platforma pro zemědělství, Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i. a Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. ve spolupráci s Veterinární univerzitou Brno a Mendelovou univerzitou v Brně si Vás dovolují pozvat na seminář VÚVeL ACADEMY „Biosekurita – základ ochrany chovů před zavlečením původců infekčních chorob“.
The Institute of Animal Science (IAS) Prague – Uhříněves has prepared a public nature trail in Netluky. There are three stops along the footpath from Uhříněves to Netluky near the farm and one stop in front of the Old Court in Netluky.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. v Uhříněvsi připravil pro veřejnost naučnou stezku v Netlukách. Tři zastavení jsou podél chodníku z Uhříněvsi do Netluk u farmy a jedno zastavení před Starým dvorem v Netlukách.
Ve čtvrtek 29. června Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi přivítal v rámci projektu rozvojové spolupráce (Aid For Trade) „ Mongolsko: Prohloubení odborných znalostí mongolských veterinářů a pomoc při zřízení první modelové veterinární záchranné stanice“ čtyři mongolské specialisty, veterinární lékaře.
The popular educational trail „Science in the Fields and Stables – The Story of Food“ takes place once a year, always in June. The eleventh edition of the „Story of Food“, which is organised annually by the Institute of Animal Science, along with the company Selgen and University of Life Sciences in Prague, was a […]
Populárně naučná stezka „Věda na polích a ve stájích – Příběh potravin“ se koná jednou za rok, vždy v červnu. Jedenáctý ročník Příběhu potravin“, který každoročně pořádá Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. ve spolupořadatelství se společností Selgen, a.s. a Českou zemědělskou univerzitou v Praze se v letošním roce opět vydařil.
49. ročník Země živitelky začíná ve čtvrtek 24. srpna 2023. Podtitulem letošního ročníku je „Na cestě k udržitelnosti“. Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. se bude prezentovat společně s ostatními výzkumnými institucemi Ministerstva zemědělství ve společné expozici v pavilonu T1 českobudějovického výstaviště. Těšíme se na Vás!
On 26-28 April 2023, the 1st Regional Meeting of the European Federation of Animal Science (EAAP) took place in Nitra, the first meeting of its kind at the Central and Eastern European level. The organiser was the Slovak University of Agriculture in Nitra.
Ve čtvrtek 1. června 2023 uspořádala Česká technologická platforma pro zemědělství ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i. workshop „Možnosti zvyšování rentability výroby mléka v podmínkách precizního zemědělství“. Na workshop se přihlásilo více než 50 účastníků z chovatelské praxe, z vědecké sféry, ale i státní správy. Účastníci byli seznámeni s aktuální ekonomickou […]
Obohacené prostředí (angl. enrichment) je jednou z cest k lepšímu životu „domácích nemazlíčků“ prostřednictvím podnětů, které zvířeti v jinak chudém a nudném prostředí umožní projevit své druhově typické chování anebo zapojit činorodost a kreativitu. Obecně má obohacení prostředí, včetně hraček, potenciál pozitivního dopadu na dvě z pěti oblastí welfare (chování, mentální stav) hospodářských zvířat. Nepřímo může působit i na […]
Ve dnech 26. až 28. dubna 2023 se v Nitře uskutečnilo První regionální setkání Evropské federace pro živočišnou výrobu, konference „1st Regional Meeting of The European Federation of Animal Science“, první setkání tohoto druhu na místní středoevropské a východoevropské úrovni. Pořadatelem byla Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitře.
Populárně naučná stezka „Věda na polích a ve stájích – Příběh potravin“ se koná jednou za rok, vždy v červnu. Již 11. ročník této naučné stezky je opět koncipován jako dvoudenní akce. Páteční program je vyhrazen žákům prvního stupně základních škol na farmě v Netlukách a políčkách České zemědělské univerzity, sobotní program v Netlukách pro […]
Ve dnech 25. – 27. dubna 2023 se uskutečnilo 19. mezinárodní sympozium o silážování pícnin v Augustiniánském opatství a farnosti na Starém Brně, tedy v místě, kde žil a pracoval Gregor Johann Mendel a kde stanovil základní pravidla dědičnosti.
S velkou lítostí oznamujeme, že v pondělí 15. května 2023 náhle zemřel ve věku 60 let doc. Ing. Petr Kunc, Ph.D.
The Institute of Animal Science won the ANIMAL TECH 2023 Gold Medal in the category Feedstuffs, Compound Feeds and Feed Additives for the exhibit “Compound feed for laying hens containing hemp and flax seed” and the Zemedelec weekly prize for the Barn Animal Finder manufactured by JoTio Tech Ltd.
Ve dnech 22. až 26. dubna 2023 připravil Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. v pavilonu P brněnského výstaviště dvě expozice. První expozice byla společná s Výzkumným ústavem veterinárního lékařství, v. v. i., druhá prezentovala a propagovala Národní centrum pro genetické zdroje zvířat. VÚŽV je podle zákona Ministerstva zemědělství (MZe) garantem a koordinátorem programu […]
Česká technologická platforma pro zemědělství ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i. si Vás dovolují pozvat na workshop Možnosti zvyšování rentability výroby mléka v podmínkách precizního zemědělství, který se uskuteční ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Praze Uhříněvsi 1. června 2023 od 9:00 hodin.
V návaznosti na vědeckou a výzkumnou činnost se Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. věnuje i aktivitám zaměřených na děti a mládež. Pro studenty středních škol a gymnázií připravujeme vzdělávací program Příběh vědy – Mladý výzkumník s podtitulem „Výzkumem ke kvalitě potravin“ a pro žáky základních škol program Škola na farmě. Oba programy jsou […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. získal Zlatou medaili ANIMAL TECH 2023 v kategorii Krmiva, krmné směsi a krmné přípravky za exponát Krmná směs pro nosnice obsahující konopné a lněné semínko a cenu týdeníku Zemědělec za Lokalizátor ustájených zvířat od výrobce JoTio Tech s.r.o.
Reakce na článek „Úřady na nic? Tentokrát výzkumné ústavy na výplatní pásce ministerstva zemědělství. Vysají půl miliardy“. Pravdou je, že zaujmout lidi v dnešní mediální džungli a v tématu tak sledovaném (finance), je velice náročné. A tak redaktorka zvolila slovo, které určitě „zaujme “lidi, kteří mají „jasno“, kdo je okrádá a koho zrušit. A tak […]
Ing. Jan Syrůček, Ph.D. z oddělení chovu skotu z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. poskytl TV Zemědělec rozhovor o ekonomice výroby mléka. Reportáž „Chov skotu v České republice“ s redaktorkou Ing. Velechovskou byla odvysílána dne 12. dubna 2023.
V březnu 2023 natáčela Česká televize v areálu Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. reportáž do pořadu „Z metropole“. Reportáž STATEK UHŘÍNĚVES byla odvysílána v České televizi v sobotu 15. 4. 2023 v rámci připomínky 150 výročí narození Antonína Švehly.
Oddělení etologie Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. uspořádalo ve spolupráci s Českou hiporehabilitační společností konferenci Věda a výzkum v hiporehabilitaci. Testovací, nultý ročník setkání pracovišť zabývajících se vědecko-výzkumnou činností související se všemi odvětvími zastřešenými obecným termínem hiporehabilitace – od terapií těla i ducha po využití koně v pedagogické a sociální praxi – se uskutečnil ve […]
Zveme vás k návštěvě našich stánků ve dnech 22. – 26. 4. 2023 v rámci Národní výstavy hospodářských zvířat, která se bude konat na Brněnském výstavišti. Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. se bude prezentovat v expozici Národního centra pro genetické zdroje a ve společné expozici s Výzkumným ústavem veterinárního lékařství v Brně v pavilonu P.
The Easter is a time of folk customs to welcome the spring. Nowhere else do Easter eggs have such a strong tradition as in the Czech Republic. Lenka Volková works at the Animal Science Institute in Uhříněves, Prague, and for more than 14 years she has been devoting her free time to decorating Easter eggs […]
Velikonoce jsou svátky jara, které oslavují probouzení přírody, její plodnost, naději a lásku. Velikonoce jsou obdobím lidových tradic. Kraslice nemají nikde jinde takovou tradici jako v Česku. Ing. Lenka Volková z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v pražské Uhříněvsi se zdobením velikonočních kraslic intenzivně věnuje už od roku 2006 a společně s ostatními členy Asociace […]
Ve čtvrtek 30. března se ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i. uskutečnil workshop, prezentace průběhu a výsledků stáží Ing. Nicole Lebedové, PhD. na University of Nevada, Reno v USA a Ing. Barbory Valníčkové, Ph.D. na The Hebrew University of Jerusalem v Izraeli. Workshop byl uskutečněn v rámci návratové fáze projektu „Mezinárodní mobility VÚŽV“.
Ve středu 29. března se uskuteční ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi odborná minikonference „Věda a výzkum v hiporehabilitaci v ČR“, kterou pořádá doc. Ing. Jitka Bartošová, Ph.D. ve spolupráci s Českou hiporehabilitační společností. Účast je zdarma. Přihlášení na konferenci je možné do 27. 3. na e-mailu vedavyzkum@nullhiporehabilitace-cr.com .
Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v.v.i. a Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. ve spolupráci s Veletrhy Brno Vás zvou na jednodenní kongres zaměřený na výměnu informací o aktuální legislativě a dalších aspektech týkajících se praktických veterinárních lékařů a chovatelů. Středoevropský veterinární kongres se koná pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly dne 25. dubna 2023 v pavilonu […]
Chmel je především znám jako nepostradatelná složka piva, která dává tomuto nápoji nezaměnitelné vlastnosti. Chmel je však využíván také ve farmacii, kosmetice a dalších odvětvích. Po staletí je znám svými pozitivními účinky na zdraví v mnoha směrech. Hořké látky z chmele zvyšují chuť k jídlu, mají uklidňující účinky a pomáhají při poruchách spánku. Četné studie prokázaly, že chmel […]
Zemědělský svaz České republiky za podpory Programu rozvoje venkova (Operace 1.1.1 Vzdělávací akce) pořádá od ledna do března 2023 cyklus 11 vzdělávacích seminářů v různých krajích České republiky. Jedním z lektorů na těchto seminářích je Ing. Jan Syrůček, Ph.D. z oddělení chovu skotu Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v i., který se ve svých přednáškách […]
Kniha „Kozí věda“ poskytuje komplexní přehled o chovu koz. Zahrnuje dvaadvacet kapitol, které se zabývají takovými tématy, jako je chov a selekce, reprodukce koz, produkční systémy, dopady chovu koz na životní prostředí, využití vedlejších produktů koz, ekonomika chovu koz a mnoho dalšího. Ve dvacáté kapitole se dočtete o kvalitě mléka, počtu somatických buněk a ekonomice […]
Dne 20. února 2023 se ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi uskutečnil workshop se zaměřením na využití analytických metod při studiu vlivu látek obsažených v konopí u kuřat. Ph.D. student Davide Lanzoni z univerzity Universita Degli Studi di Milano v Itálii prezentoval výsledky výzkumné práce, na kreré se spolupodíleli vědečtí pracovníci oddělení […]
Přežvýkavci, jako jsou krávy a ovce, jsou zodpovědní za značnou část světových emisí skleníkových plynů. Přežvýkavci produkují tyto plyny převážně ve formě metanu, který vzniká v trávicí soustavě v průběhu mikrobiálního trávení přijaté potravy, tedy v průběhu tzv. enterické fermentace. Metan uvolněný přímo dojnicemi při enterické fermentaci tvoří okolo 60 % celkových emisí skleníkových plynů z mléčné farmy. Produkce […]
On 13th February 2023, a public scientific debate was held at the Institute of Animal Science, opposing the periodic report on the use of institutional support for the implementation of the Long-term Conceptual Development of a Research Organisation (DKRVO) for the period 2018 – 2022.
Dne 13. února 2023 se ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i. uskutečnila veřejná vědecká rozprava, oponentní řízení periodické zprávy o využití institucionální podpory na plnění Dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace (DKRVO) za období 2018 – 2022.
Zveme Vás dne 25. – 27. dubna, 2023 do Brna. Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. je spolupořadatelem 19. mezinárodního symposia „Konzervace objemných krmiv“, který se uskuteční v Augustiniánském opatství a farnosti při bazilice Nanebevzetí P.Marie na Starém Brně.
Ve dnech 18. až 20. ledna 2023 uspořádalo pracoviště chovu prasat v Kostelci nad Orlicí odborný kurz pro odbornou činnost se specializací inseminace a vpravování embryí inseminační technikou u prasat, stupeň I.- inseminace prasat. Kurz byl organizován ve spolupráci s firmou Topigs Norsvin a Chovservis a.s., jako dvoudenní resp. třídenní, v závislosti na vzdělání uchazečů.
V sobotu 21. ledna se uskutečnil v Národním zemědělském muzeu v Praze již 15. ročník akce Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu. Návštěvníci se kromě ochutnávky jitrnic, jelit nebo škvarků také dozvěděli mnoho zajímavých informací o historii a současnosti chovu přeštického černostrakatého prasete, původního českého plemene. O jeho existenčních svízelích i o šlechtitelském paradoxu „co […]
Společnost NutriVet s.r.o., Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. a Výzkumný ustav rostlinné výroby, v.v.i. Vás srdečně zvou na odborné setkání, seminář k aktuálním problémům výroby konzervovaných krmiv, její hodnocení a uplatnění ve výživě skotu, zejména v návaznosti na precizní zemědělství. Seminář se uskuteční 2. února 2023 v hotelu TERMAL Pasohlávky.
V roce 2022 se nám podařilo zrealizovat dvacet seminářů, konferencí, workshopů, školení, prezentovali jsme se na výstavách a veletrzích, zapojili se do oslav 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, uskutečnili výchovně vzdělávací programy pro žáky základních škol a studenty středních škol a gymnázií. Připravili jsme pro Vás souhrnný plán akcí, které plánujeme uskutečnit v […]
V těchto dnech vychází nové číslo Bulletinu 2/2022, který Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. vydává dvakrát do roka a který má za cíl informovat o novinkách a zajímavostech z oboru, o aktuálním dění a zprávách z VÚŽV, o uskutečněných akcích, významných výsledcích, oceněních.
Zveme Vás v sobotu 21. ledna 2023 od 10 do 17 hodin do Národního zemědělského muzea na akci Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu. Přijďte si poslechnout přednášku Ing. Evy Weisbauerové, Ph.D. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. na téma „Deset nej strakatého přeštíka“. Dozvíte se, s čím se potýkají stará původní plemena a […]
Výzkumný ústav živočišné výroby v Uhříněvsi, v. v. i. vydává od roku 2008 edici certifikovaných metodik. Každoročně do výčtu titulů přibývají témata, která jsou pro chovatele, projektanty, manažery, ale i pedagogy a studenty natolik zajímavá, že se dostaly do jejich podvědomí jako kvalitní zdroj informací. V roce 2022 získalo osm metodik VÚŽV Osvědčení o uznání […]
Dne 8. prosince 2022 se ve velké zasedací místnosti VÚŽV uskutečnil tradiční seminář doktorandů. Účelem setkání bylo informovat sebe navzájem a další zájemce z řad zaměstnanců VÚŽV o postupu prací a výsledcích dosažených v rámci doktorandského studia. Součástí semináře bylo rovněž ocenění nejlepšího vystoupení, které získala Ing. Veit Ny se svou prezentací nazvanou Influence of […]
Přejeme Vám i všem Vašim blízkým příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce 2023 pevné zdraví, mnoho štěstí a spokojenosti. Veselé Vánoce a šťastný nový rok!
Dne 5. prosince se ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i. (VÚŽV) uskutečnil workshop s názvem „Domácí luskoviny – ekonomicky a nutričně hodnotná krmiva a Výsledky projektu „Dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace““. Workshop byl pořádán členy oddělení Výživy a krmení hospodářských zvířat a představil výsledky řešení projektu Dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace (DKRVO) MZERO0178 […]
Ve dnech 24. a 25. listopadu se uskutečnily v penzionu Pod rozhlednou ve Vrbici u Kostelce nad Orlicí tři workshopy – první ve čtvrtek dopoledne na téma „Způsoby sklizně a konzervace doporučených hybridů kukuřice, vojtěšky, čiroku a mláta“ s dedikací projektu NAZV QK1810137, druhý odpoledne s názvem „Domácí luskoviny – ekonomicky a nutričně hodnotná krmiva“ […]
Dean of the Faculty of Engineering of Czech University of Life Sciences Prague, Assoc. Prof. Jiří Mašek, M.S., Ph.D. awarded a commemorative plaque to the Institute of Animal Science Uhrineves on the occasion of the 70th anniversary of the Faculty of Engineering founding for long-term cooperation in the development of scientific research activities.
Vědečtí a výzkumní pracovníci VÚŽV se svou pedagogickou i vědeckovýzkumnou činností podílejí na univerzitní výchově studentů, která přispívá k všestrannému rozvoji vzdělanosti, a to nejen výukou na školách, ale také praktickými cvičeními ve VÚŽV a na farmě v Netlukách. VÚŽV se ve spolupráci s univerzitami aktivně podílí na vypisování témat pro doktorandy. Studenti tak mají možnost […]
Vědecký výbor výživy zvířat ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství a Komisí výživy odboru živočišné produkce uspořádal dne 22. listopadu 2022 ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi již 14 ročník konference „Aktuální poznatky ve výživě a zdraví zvířat a bezpečnosti produktů 2022“. Témata konference se týkala posouzení antibakteriálních vlastností extraktů konopného semínka odrůdy […]
Děkan Technické fakulty České zemědělské univerzity doc. Ing. Jiří Mašek, Ph.D. udělil při příležitosti 70. výročí založení Technické fakulty České zemědělské univerzity Výzkumnému ústavu živočišné výroby, v. v. i. Pamětní plaketu za dlouhodobou spolupráci při rozvoji vědecko-výzkumné činnosti.
Zveme Vás na workshop, který se bude konat 24. listopadu 2022, tradičně po 5 letech v penzionu Pod Rozhlednou ve Vrbici u Kostelce nad Orlicí. Workshop bude zaměřen na sklizeň a konzervaci pícnin a vedlejších produktů potravinářského průmyslu, a také na využití siláží v krmných dávkách pro skot. Prezentovány budou novinky, významné výsledky a úspěchy […]
Oddělení genetiky a šlechtění hospodářských zvířat a oddělení chovu skotu uspořádalo ve středu 9. listopadu 2022 odborný seminář Věda o hospodářských zvířatech v Čechách a na Moravě. Seminář se uskutečnil ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i. v Praze Uhříněvsi a věnoval se dvěma zásadním tématům současného chovu hospodářských zvířat v České republice – […]
Zveme Vás na konferenci Vědeckého výboru výživy zvířat „Aktuální poznatky ve výživě a zdraví zvířat a bezpečnosti produktů 2022“, která se uskuteční 22. listopadu 2022 ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Praze Uhříněvsi.
Již tradiční a úspěšný Farmářský den ve Velké Chyšce se uskutečnil v úterý 8. listopadu 2022 ve Velké Chyšce u Pacova. Seminář organizovala Česká technologická platforma pro zemědělství ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i. a Zemědělským družstvem Velká Chyška. Seminář byl tematicky zaměřen na nové předpisy a povinnosti zemědělců, vliv negativní […]
Dne 26. října 2022 byla v rámci projektu Mezinárodní mobility VÚŽV (CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_053/0017294) uspořádána přednáška, na níž hostující kolegyně, doc. Aleksandra Górecka-Bruzda z Ústavu genetiky a biotechnologie zvířat Polské akademie věd, představila unikátní historii a využití lokálního plemene koní. Polský konik je výsledkem pokusu restaurovat vzhled původního divokého koně (tarpana) a vrátit jej do přírody původního […]
Oddělení genetiky a šlechtění pořádá dne 9. listopadu 2022 odborný seminář Věda o hospodářských zvířatech v Čechách a na Moravě. Seminář se uskuteční v zasedací místnosti hlavní budovy Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi.
O příběhu přeštického prasete a jeho významu byla 27. října 2022 odvysílaná reportáž v třetím dílu tv speciálu s Českou televizí s názvem Toulky Českem budoucnosti II. O práci významného šlechtitele, genetika Ing. Václava Moskala z Výzkumného ústavu živočišné výroby, který se se svým týmem zasloužil o oživení chovu a v roce 1964 o uznání […]
Česká technologická platforma pro zemědělství ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i. a Zemědělským družstvem Velká Chyška pořádají 8. listopadu 2022 tradiční Farmářský den v kulturním zařízení obce Velká Chyška u Pacova. Pozvání přijal Ing Jan Doležal, prezident Agrární komory České republiky.
We are pleased to invite you to join our workshop „IMMUNOGENETICS AND LIVESTOCK BREEDING FOR DISEASE RESISTANCE“. The workshop will be held on 8-9 November 2022 online in two blocks from 14.00 to 18.00 (pm CET). The use of the Zoom platform is assumed.
V rámci 55. veletrhu zemědělství, zahrádkářství a potravinářství, výstavy PODZIMNÍ ZEMĚDĚLEC 2022 se Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. v pátek 7. října 2022 úspěšně prezentoval v hale A1 výstaviště v Lysé nad Labem na stanovišti Národního programu pro genetické zdroje zvířat s výchovně vzdělávacím programem Škola na farmě.
Osmnáctý ročník mezinárodního workshopu Research in Pig Breeding se uskuteční ve dnech 13. a 14. října 2022 v příjemném prostředí penzionu Pod Rozhlednou ve Vrbici. Workshop pořádá oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí.
Na více než dvou desítkách stanovišť Noci vědců v Národním zemědělském muzeu byly pro návštěvníky připravené ochutnávky nejnovějších vědeckých pokusů, pachové, chuťové i vědomostní kvízy, dětské soutěže, ukázky zemědělské techniky, zajímavé přednášky, workshopy, komentované prohlídky i degustace. Na stanovišti Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. si návštěvníci prověřili své smysly, dozvěděli se, jak rozpoznáváme emoce u […]
Zveme Vás na výstaviště do Lysé nad Labem, kde bude od 6. do 9. října probíhat výstava PODZIMNÍ ZEMĚDĚLEC 2022. Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. se bude prezentovat v hale A1 v přízemí na stanovišti Národního programu pro genetické zdroje zvířat po celou dobu výstavy a v pátek 7. října také s výchovně […]
Již tradiční ročenku chovu skotu, nyní s výsledky za rok 2021, právě vydává Českomoravská společnost chovatelů, a. s. Ročenka poskytuje ucelený přehled o hlavních výsledcích a ukazatelích v chovu skotu v roce 2021 a poukazuje na hlavní trendy v tomto významném odvětví v posledních několika letech. Na jejím zpracování se významně podílel Ing. Jan Syrůček, […]
Prostřednictvím zážitkové demonstrace a pokusů v laboratořích Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. se v pátek 16. září studenti maturitního ročníku Gymnázia v Říčanech seznámili populární formou se základy laboratorní výzkumné práce a s aktuální problematikou ve výzkumu hospodářských zvířat. Aktivně se zapojili do různých testací např. laboratorních hodnocení kvality mléka a masa, vyzkoušeli si práci […]
Dobrá pastvina je základem pro extenzivní chov ovcí. Pastva doplněná o hrudku minerálního lízu a napajedlo zpravidla dokáže uspokojit veškeré živinové požadavky přežvýkavců. Pasení ovlivňuje také stav a druhové složení pastevního porostu. Působením bachorových, střevních i půdních mikroorganizmů dochází k neustálé přeměně látek potřebných pro život a růst jak zvířat, tak rostlin. Opakuje se koloběh, který […]
Zveme Vás do Národního zemědělského muzea na Noc vědců, přijďte prožít letošní Noc vědců všemi smysly! Na stanovišti Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. se dozvíte, jak rozpoznáváme emoce u zvířat pomocí zraku a sluchu, jaké mají výrazy a hlasy zvířata v různých situacích, ale také se naučíte rozpoznávat různé druhy mléka, identifikovat různé vůně. Těšíme […]
Ve dnech 25. až 30. srpna 2022 se Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. aktivně prezentoval na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích ve společném stánku resortních výzkumných ústavů Ministerstva zemědělství v pavilonu T1. V expozici, kde VÚŽV formou letáků a posterů prezentoval nejen praktické výsledky výzkumu, ale i způsob popularizace výzkumu, se uskutečnilo několik pracovních […]
As part of the presentation and promotion at the 48th year of the exhibition Země živitelka (Nourishing Earth), the Institute of Animal Science received three important awards: two prizes in the Golden Cob competition and the Recognition in the Award of the Minister of Agriculture for the best implemented result in 2022. Congratulations to all […]
V polovině července tohoto roku se v zemědělském podniku 1. zemědělské a.s. Chorušice narodila dvě telata z embryí „vyrobených“ v laboratoři. Jde o první telata z embryí kompletně vyprodukovaných v laboratorních podmínkách ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i. v Praze Uhříněvsi. Na světové úrovni, v chovatelsky nejvyspělejších zemích, je tento proces již poměrně intenzivně využíván. […]
Pro studenty středních škol a gymnázií připravil Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. vzdělávací program Příběh vědy – Mladý výzkumník aneb Výzkumem ke kvalitě potravin. Program je určen pro studenty středních škol s cílem podpořit novou generaci výzkumníků – vědců v oboru živočišné produkce. Prostřednictvím zážitkové demonstrace a pokusů v laboratořích VÚŽV se studenti populární formou seznamují […]
V rámci prezentace a propagace na 48. ročníku Země živitelka získal Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. tři důležitá ocenění – dvě ceny v soutěži Zlatý klas a Uznání v Ceně ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek za rok 2022. Všem řešitelům a autorům gratulujeme!
48. ročník Země živitelky začíná ve čtvrtek 25. srpna 2022. Podtitulem letošního ročníku je „Budoucnost české krajiny“. Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. se bude prezentovat společně s ostatními výzkumnými institucemi Ministerstva zemědělství ve společné expozici v pavilonu T1 českobudějovického výstaviště. Těšíme se na Vás!
V pátek 19. srpna 2022 se uskuteční od 16 hodin v Nýdku v okrese Frýdek-Místek odborný seminář s mezinárodní účastní Chov ovcí v Karpatech – Ovce a pastviny. Seminář pořádá Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. ve spolupráci s Krajským sdružením SCHOK Moravskoslezského kraje.
Členům pracovní skupiny embryobiotechnologie se podařilo dosáhnout mimořádného úspěchu. Ve dnech 14. 7. 2022, resp. 19. 7. 2022 se ve spolupracujícím zemědělském podniku 1. zemědělské a.s. Chorušice narodila 2 telata z embryí „vyrobených“ v podmínkách in vitro. Jde o první telata, jalovičky kompletně vzniklé v podmínkách in vitro ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. […]
Většina telat dojeného skotu prochází během svého života odrohováním. Jedná se o proceduru, při které je telatům odstraněna rohová pučnice, aby se zabránilo růstu rohů. Tento zákrok se provádí zejména z důvodu zajištění bezpečnosti jak personálu, tak samotných zvířat, nicméně tato procedura je pro telata velmi bolestivým zážitkem, který zásadním způsobem zhoršuje jejich životní pohodu. Dnes […]
Dne 3. srpna 2022 uspořádalo oddělení Fyziologie výživy a jakosti produkce ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i. mezinárodní workshop zabývající se studiem látek obsažených v semenu konopí setého (Cannabis sativa) a využitím této rostliny v potravinářství a krmivářství. Čestným hostem byl Davide Lanzoni, student postgraduálního studia z University in Milan, Department of Veterinary […]
The scientific team of the of the Biology of Reproduction department, lead by Jana Rychtářová, has successfully implemented artificial insemination in cattle. A heifer was born from an embryo produced by IVF (in vitro fertilization) on the farm of 1st Agricultural a.s. Chorušice.
V letošním roce si připomínáme 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, zakladatele genetiky a šlechtitele. Národní zemědělské muzeum v Praze připravilo výstavu Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství. Prof. Ing. Josef Přibyl, DrSc. a Ing. Tomáš Němeček, Ph.D. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. se podíleli na tvorbě videa – Nekonečný příběh – […]
V těchto dnech vychází nové číslo Bulletinu 1/2022, který Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. vydává dvakrát do roka a který má za cíl informovat nejen o novinkách a zajímavostech z oboru, ale i o aktuálním dění a zprávách z VÚŽV, o plánovaných akcích, seminářích a mnoho dalšího.
V chovu dojnic s volným ustájením vzniká velmi často potřeba vyhledat ve stádě konkrétní zvíře. V současné době je pro identifikaci zvířete jako základní prostředek využívaná ušní známka s číselným kódem. Ve volných chovech má dále každé zvíře ještě elektronický identifikátor, a to buď ve formě pedometru uchyceného na zadní končetině, nebo ve formě respondéru […]
Africký mor prasat (AMP) je velmi nebezpečné, nakažlivé onemocnění domácích i divokých prasat všech plemen a věkových kategorií. Původcem nákazy je DNA virus, který se u nakažených prasat nachází v krvi, tkáňových tekutinách, vnitřních orgánech a všech sekretech a exkretech. Ve vnímavé populaci prasat se virus AMP může přenášet nejen přímým kontaktem s nakaženým zvířetem, ale i prostřednictvím produktů získaných z nakažených zvířat (tepelně neošetřené […]
On 10 and 11 June 2022, after a two-year covid break, the 10th season of the educational trail „Science in the Fields and Stables“ subtitled „THE STORY OF FOOD“ took place on the farm in Netluky and in the fields of the Czech University of Life Sciences, having the same extent as in the previous […]
Ve dnech 10. a 11. června 2022 se po dvouleté covidové přestávce uskutečnil na farmě v Netlukách a políčkách České zemědělské univerzity 10. ročník naučné stezky „Věda na polích a ve stájích“ s podtitulem PŘÍBĚH POTRAVIN“, a to ve stejném rozsahu jako minulé ročníky. Naučná stezka byla opět koncipována jako dvoudenní akce.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. v Uhříněvsi je již několik let zapojen do programu vzdělávání a popularizace zemědělství. Umožňuje žákům základních škol a jejich pedagogům seznámit se přímo v provozních podmínkách farmy s chovem hospodářských zvířat. Program se nazývá ŠKOLA NA FARMĚ. Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. si tak klade za úkol alespoň […]
V úterý 7. června 2022 se ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i. uskutečnil workshop „Management dojených stád skotu v podmínkách precizního zemědělství“. Workshop organizovalo oddělení chovu skotu s podporou České technologické platformy pro zemědělství. V rámci workshopu byly prezentovány výsledky projektu NAZV QK 1910242 „Eliminace rizikových faktorů zdraví a reprodukce dojnic pomocí využití automatizovaných systémů […]
Přijďte si projít naučnou stezku „Věda na polích a ve stájích – PŘÍBĚH POTRAVIN“ . V sobotu 11. června 2022 se na šesti stanovištích setkáte s hospodářskými zvířaty, uvidíte českou červinku, českou straku, přeštické černostrakaté prase, původní valašku, kozu bílou s kůzlaty, poznáte i další malá zvířata – husy, králíky, hedvábničky, křepelky, ale i včely. […]
Ve středu 18. května 2022 se uskutečnil ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi odborný seminář profesora Mariana Czauderny z Kielanowski Institute of Animal Physiology and Nutrition in Jablonna near Warsaw, Poland. Profesor Marian Czauderna na semináři prezentoval své výzkumné závěry z tříměsíční zahraniční stáže ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i. v programu […]
Dne 4. května 2022 navštívil Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Oddělení fyziologie výživy a jakosti produkce profesor Luciano Pinotti. Prof. Luciano Pinotti, Ph.D. pracuje na University in Milan, Department of Veterinary Sciences and Technologies for Food Safety VSA.
U krav v období okolo porodu dochází k mnohým metabolickým a hormonálním změnám, které odrážejí narůstající energetické požadavky způsobené růstem plodu a následným nástupem vysoké laktace. Většina dojnic v prvních několika týdnech laktace není schopna přijmout dostatečné množství krmiva, které by stačilo pokrýt energetickou potřebu pro tvorbu mléka. Dnešní vysokoužitkové dojnice jsou vyšlechtěny tak, aby směřovaly veškerou energii […]
Zveme Vás 7. června 2022 do Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněves na workshop „Management dojených stád skotu v podmínkách precizního zemědělství“. Workshop je pořádán za podpory Ministerstva zemědělství ČR při České technologické platformě pro zemědělství
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., poskytovatel odborného poradenství a konzultací zájemcům v oblasti živočišné výroby v zemědělství, zemědělské stavby, technologie výroby a mechanizace a ekonomické poradenství v zemědělství a rostlinolékařství navázal smluvní spolupráci se Zemědělským svazem České republiky.
Velikonoce jsou obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara. Kraslice nemají nikde jinde takovou tradici jako v Česku. Ing. Lenka Volková z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v pražské Uhříněvsi se zdobením velikonočních kraslic intenzivně věnuje už od roku 2006 a společně s ostatními členy Asociace malířů a malířek kraslic se snaží o záchranu této […]
V pátek 25. března 2022 se na pracovišti Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i., oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí, uskutečnila exkurze studentů Mendelovy univerzity v Brně. Studenti se v rámci předmětu Šlechtění zvířat seznámilo se zásadami a specifiky šlechtění a chovu přeštického černostrakatého prasete zařazeného do Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů zvířat.
V letošním roce uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, přírodovědce, zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti. Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi se zapojil do oslav tohoto výročí a oddělení genetiky a šlechtění hospodářských zvířat Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. uskutečnil ve středu 23. března 2022 v Praze Uhříněvsi seminář […]
TV Zemědělec odvysílala 15. března 2022 v jednom ze svých pořadů, firemní propagaci, online konferenci Manetech 2022. Tématem webináře byly „Moderní způsoby pěstování a zpracování kukuřice, signalizace chorob a škůdců“. Jedním z prezentujících byl Ing. Radko Loučka, CSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi.
Česká technologická platforma pro zemědělství finančně podporovala vznik krátkých videí, jejichž účelem je představit konkrétní inovaci s uplatněním v zemědělském (ale i potravinářském, lesnickém atd.) sektoru. Výzkumnému ústavu živočišné výroby, v. v. i. se tak naskytla unikátní možnost propagace výsledků výzkumu touto méně obvyklou formou.
Přeštické černostrakaté, původní české plemeno prasat, které se odvozuje od původních klapouchých prasat z oblasti západních Čech, bylo v roce 1992 zařazeno mezi genetické zdroje. Podle zákona č. 154/2000 Sb. byl Ministerstvem zemědělství garantem a koordinátorem programu ochrany genetických zdrojů hospodářských zvířat určen Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi a ustanoven zároveň Národním referenčním střediskem […]
Do projektu České technologické platformy pro zemědělství „Precizní zemědělství v živočišné výrobě“ pořádaný v rámci Programu rozvoje venkova je aktivně zapojen Ing. Jan Syrůček, Ph.D. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. Chovatelům bude ve svých deseti přednáškách předávat nové poznatky o ekonomické efektivnosti živočišné prvovýroby .
Kukuřičná siláž je jedním z nejvýznamnějších krmiv přežvýkavců na celém světě, zejména pro výživu dojnic či výkrm skotu. Mezi faktory, které ovlivňují kvalitativní parametry kukuřičných siláží, patří hybrid kukuřice, parametry prostředí (agronomické i počasí), způsob a kvalita sklizně, proces výroby a skladování. V posledních letech se klade velký důraz na různé systémy sklizně, které zaznamenaly velké změny […]
V letošním roce uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, přírodovědce, zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti. Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi se zapojil do oslav tohoto výročí a připravil vzdělávací a propagační akce. Oddělení genetiky a šlechtění hospodářských zvířat Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. Vás zve na seminář „Příspěvek […]
Výzkumný ústav živočišné výroby se dlouhodobě zabývá šetřením a vyhodnocováním ekonomických ukazatelů výroby mléka. Od roku 2007 prostřednictvím dotazníků sbíráme a zpracováváme údaje od chovatelů dojených krav. V současné době probíhá sběr údajů od zemědělských podniků za rok 2021.
Veletrhy Brno se na základě jednání s partnerskými oborovými svazy a průzkumu mezi vystavovateli a návštěvníky rozhodly kvůli situaci způsobené pandemií nemoci covid-19 a absenci některých důležitých novinek a exponátů, veletrh TECHAGRO přesunout do roku 2024. Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. byl jedním z prezentujících organizací veletrhu. Těšíme se na jeho pořádání ve standardním rozsahu.
V ediční řadě Lesnický průvodce Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. vydává řešitelka projektu NAZV QK1920184 AMOR, doc. Ing. Jitka Bartošová, Ph.D. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. ve spolupráci s ostatními řešiteli projektu certifikovanou metodiku věnovanou možnostem prevence šíření afrického moru prasat a rovněž možnostem (či nemožnostem) sražení počtu […]
Dne 25. ledna 2022 se uskutečnila ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i. on-line vědecká rozprava, oponentní řízení periodické zprávy o využití institucionální podpory na plnění Dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace (DKRVO) za rok 2021.
Oddělení etologie Výzkumného ústavu živočišné výroby , v.v.i. v Praze Uhříněvsi připravilo pro chovatele nosnic příručku „Život, který stojí za to žít“. Příručka je koncipována jako stručný souhrn rad a tipů pro zlepšení životní pohody nosnic v domácích chovech.
V těchto dnech vychází druhé číslo firemního Bulletinu, který Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. vydává dvakrát do roka a který má za cíl informovat nejen o novinkách a zajímavostech z oboru, ale i o aktuálním dění a zprávách z VÚŽV, o plánovaných akcích, seminářích a mnoho dalšího.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. vydal v roce 2021 deset certifikovaných metodik. Metodiky jsou určeny nejen pro chovatele, projektanty, manažery, ale i pedagogy a studenty. Každoročně do výčtu titulů certifikovaných metodik přibývají zajímavá témata. Certifikované metodiky jsou ke stažení na https://vuzv.cz/publikace-edicni.
Podle zákona č. 154/2000 Sb. byl Ministerstvem zemědělství garantem a koordinátorem programu ochrany genetických zdrojů hospodářských zvířat určen Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. a ustanoven zároveň Národním referenčním střediskem pro genetické zdroje zvířat. Ing. Věra Mátlová, národní koordinátorka, ukončila v roce 2021 aktivní činnost ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i. a národním koordinátorem referenčního střediska byl jmenován […]
Ing. Věra Mátlová, Národní koordinátorka genetických zdrojů hospodářských zdrojů v letech 2002 až 2021, která stála nejen u zrodu vzniku prvních českých kozích farem, ale také u intenzivní spolupráce s Organizací pro výživu a zemědělství Spojených národů (FAO) a Evropským střediskem pro genetické zdroje (ERFP), jež dostalo své základy na mezinárodní konferenci Evropské společnosti pro […]
Rok 2021 byl ve „znamení korovanirové epidemie“, některé plánované aktivity byly zrušeny, jiné se uskutečnily formou webinářů, videokonferencí, některé akce jsme odložili na rok 2022. Připravili jsme pro vás souhrnný plán všech akcí, které plánujeme v roce 2022 uskutečnit.
Přejeme spokojené prožití vánočních svátků, pevné zdraví, radost ze života, mnoho lásky a porozumění, pracovních i osobních úspěchů v novém roce. Veselé Vánoce a šťastný nový rok.
Velmi úspěšný a žáky oblíbený výchovně vzdělávací program Škola na farmě připravujeme i v roce 2022, a to v jarním i podzimním cyklu. Cílem projektu, který vychází z motta: „Raději jednou vidět než stokrát slyšet“, je populární formou seznámit žáky základních škol se základy chovu hospodářských zvířat v provozních podmínkách farmy, zprostředkovat kontakt se zvířaty […]
V produkčních chovech slepic je kvalita kostí jedním z faktorů, kteří ovlivňují ekonomiku chovu. Vysoký výskyt zlomenin pozorovaný u slepic během produkčního období, při výměně hejna a transportu je připisován na vrub osteoporóze. Osteoporóza je charakterizována progresivní ztrátou mineralizace strukturálních kostí skeletu, jejich křehkostí a zvýšené náchylnosti ke zlomeninám. Při velkém poklesu pevnosti strukturálních kostí dochází […]
Dne 1. prosince 2021 uspořádali řešitelé projektů „Dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace“ a „Domácí bílkovinné plodiny ve výživě skotu“ a „Aggregate Farming in the Cloud“ pracovní workshop. Mezi hlavní přednášená témata řešená v rámci výše uvedených projektů patřily průběžné výsledky z experimentů řešící kvalitu a nutriční hodnotu píce a siláží luskovin a vliv technologie sklizně […]
In August 2021, the Institute of Animal Science presented itself very successfully at the largest, most visited and most important agricultural exhibition focusing on the agricultural sector across all its fields in the Czech Republic and Slovakia, Země živitelka (Nourishing Land) in České Budějovice. The prototype “Mobile collecting, sorting, weighing and fixation facility for animals“ […]
Česká technologická platforma pro zemědělství a Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. ve spolupráci se Zemědělským družstvem Velká Chyška připravovali již tradiční Farmářský den, který se každoročně konal v kulturním zařízení obce Velká Chyška. V letošním roce jsme plánovali Farmářský den „Odchov telat na pranýři“ uskutečnit dne 30. listopadu 2021 v kulturním zařízení obce Samšín. Bohužel […]
Ve středu 24. listopadu navštívili studenti pátého ročníku Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů oborů České zemědělské univerzity v Praze oborů „Kvalita potravin a zpracování zemědělských produktů“ a „Výživa a potraviny“ experimentální jatky Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i.
Česká technologická platforma pro zemědělství a Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. ve spolupráci ze Zemědělským družstvem Velká Chyška Vás zvou na tradiční Farmářský den, který se každoročně konal v kulturním zařízení obce Velká Chyška. V letošním roce jsme plánovali Farmářský den ODCHOV TELAT NA PRANÝŘI uskutečnit dne 30. listopadu 2021 v kulturním zařízení obce Samšín. […]
Ve dnech 26. až 31. srpna 2021 se Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. velmi úspěšně prezentoval na největším, nejnavštěvovanějším a nejvýznamnějším agrosalonu svého typu zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory v České republice a na Slovensku, Zemi živitelce v Českých Budějovicích. Prototyp Mobilního shromažďovacího, třídícího, vážícího a fixačního zařízení pro zvířata získal […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. a řešitelé projektu AMOR (MZe QK1920184) zvou zájemce o problematiku AMP a černé zvěře na on-line workshop projektových výsledků Prevence šíření afrického moru prasat: Technické možnosti a opatření v boji s nákazou a přemnoženými stavy černé zvěře dne 24. listopadu 2021 od 9:00 hodin v on-line prostoru (MS Teams).
Česká zemědělská univerzita v Praze, Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. ve spolupráci s Českým svazem chovatelů, z. s. a Zemědělskou společností, z. s .při ČZU v Praze si Vás dovolují pozvat na XVI. celostátní seminář s mezinárodní účastí „Nové směry v intenzivních a zájmových chovech králíků“, který se uskuteční v Aule České zemědělské […]
Dne 9. listopadu 2021 uspořádala Česká technologická platforma pro zemědělství ve spolupráci s oddělením chovu prasat Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. ve Střední zemědělské škole a Střední odborné škole v Poděbradech seminář Alternativní chov prasat.
Česká technologická platforma pro zemědělství a Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. ve spolupráci ze Zemědělským družstvem Velká Chyška Vás zvou na tradiční Farmářský den, který se každoročně konal v kulturním zařízení obce Velká Chyška. V letošním roce připravujeme Farmářský den ODCHOV TELAT NA PRANÝŘI dne 30. listopadu 2021 v kulturním zařízení obce Samšín.
Česká technologická platforma pro zemědělství a Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. Vás zvou na seminář Alternativní chov prasat. Seminář se koná 9. listopadu 2021 ve Střední zemědělské škole a Střední odborné škole v Poděbradech.
Odbornou přípravu fyzických osob pro provádění klasifikace jatečně upravených těl prasat a dospělého skotu zajišťuje Ministerstvo zemědělství prostřednictvím Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze Uhříněvsi (VÚŽV) a Státní veterinární správy (SVS). Ve dnech 25.-26. října 2021 se uskutečnil kurz pro získání oprávnění ke klasifikaci JUT prasat.
Pracoviště chovu prasat Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Kosteleci nad Orlicí uspořádalo 21. října 2021 již sedmnáctý ročník mezinárodního workshopu Research in Pig Breeding v příjemném prostředí penzionu Pod rozhlednou ve Vrbici. Účastníci workshopu byli nejen z České republiky, ale také z Německa a Maďarska.
Zveme Vás na seminář IMMUNOGENETICS AND LIVESTOCK BREEDING FOR DISEASE RESISTANCE, který se uskuteční ve dnech 23. a 24. listopadu 2021 online ve dvou blocích od 14.00 do 18.00. Cílem setkání je shrnutí nedávného vývoje v imunogenetice a ověření možností pro přenos těchto poznatků do oblasti šlechtění hospodářských druhů. Je třeba předpokládat, že v budoucnu dojde […]
Sedmnáctý ročník mezinárodního workshopu Research in Pig Breeding se uskuteční ve dnech 21. a 22. října 2021 v příjemném prostředí penzionu Pod Rozhlednou ve Vrbici. Workshop pořádá oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí. Téma workshopu bude zaměřeno na současný stav i perspektivy v chovu prasat u nás i v zahraničí, genetiku, výživu i reprodukční […]
V pátek 8. října se provoz na hospodářství Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Netlukách téměř zastavil. Avšak rušno bylo více než obvykle. Celé dopoledne bylo totiž věnováno žákům uhříněveských základních škol. Více než 240 žáků mohlo nahlédnout „pod pokličku“ hospodaření v Netlukách, a to jak v rostlinné, tak živočišné výrobě. Žáci si ve skupinkách společně s průvodci […]
Již tradiční ročenku chovu skotu, nyní s výsledky za rok 2020, právě vydává Českomoravská společnost chovatelů, a. s. Ročenka poskytuje ucelený přehled o hlavních výsledcích a ukazatelích v chovu skotu v roce 2020 a poukazuje na hlavní trendy v tomto významném odvětví v posledních několika letech. Na jejím zpracování se podílel Ing. Jan Syrůček, Ph.D. […]
Vědecká konference Aktuální otázky bioklimatologie zvířat 2021 se koná ve středu 24. listopadu 2021 v posluchárně pavilonu M Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Konference je určena členům České a slovenské bioklimatologické společnosti a všem dalším, kteří se zajímají o vliv prostředí na zvířata.
Dne 8. října 2021 jsme v rámci oslav sedmdesátého výročí založení Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. v Uhříněvsi, připravili pro žáky prvního stupně všech uhříněveských základních škol popularizační akci, naučnou stezku po farmě, tzv. podzimní Příběh potravin. Program je pro žáky připraven od 8:00 do 12:00 hodin, žáci si společně s průvodci projdou […]
Už pátým rokem se Národní zemědělské muzeum v Praze na jeden večer v roce proměňuje v centrum zemědělské vědy. Téma letošního ročníku byl ČAS. Noc vědců se uskutečnila v pátek 24. září a Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. byl jeho součástí. Stanoviště s názvem „Od tužky ke genu“ v multifunkčním sále Národního zemědělského muzea se […]
Ve dnech 5. až 8. září 2021, v pavilonu P brněnského výstaviště, navštívilo prezentační stánek Národního centra pro genetické zdroje zvířat stovky návštěvníků. Ve spolupráci se Zemědělským svazem, projektem Zemědělství žije!, jsme pro žáky základních škol připravili soutěž poznávání národních plemen.
Na mezinárodním sympoziu Animal Science Days 2021, které se konalo ve dnech 15. až 17. září 2021 v Gödöllő v Maďarsku, získal ocenění „Best young scientist“ Ing. Ladislav Tichý za příspěvek – POLYMORPHISM OF GENES IN THE TOLL-LIKE RECEPTOR SIGNALING PATHWAY.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. v Praze Uhříněvsi si v letošním roce připomíná 70 let od svého založení. K tomuto významnému jubileu se uskutečnila dne 14. 9. 2021 v Uhříněvsi slavnostní konference Vědeckého výboru výživy zvířat „Aktuální poznatky ve výživě a zdraví zvířat a bezpečnosti produktů 2021“.
The remote department of the Institute of Animal Science, located in Kostelec nad Orlicí, was nominated for the award Companies to Schools – Schools to Companies, which has been awarded since 2014. It is a thank you from the Hradec Králové Region municipality and the Regional Chamber of Commerce Hradec Králové to companies and secondary […]
Zveme Vás v pátek 24. 9. 2021 do Národního zemědělského muzea v Praze, které se již pátým rokem na jeden večer v roce proměňuje v centrum zemědělské vědy. Na stanovišti Výzkumného ústavu živočisné výroby v.v.i. v Uhříněvsi Od tužky ke genu se dozvíte, co vše se skrývá za šlechtitelskou prací a jak se vyvíjela v čase.
Na účelovém hospodářství v Netlukách, které zajišťuje projekty v rámci Národního programu konzervace a využití genetických zdrojů zvířat, se ve spolupráci s Národním referenčním střediskem pro genetické zdroje zvířat, podařil druhý úspěšný odchov plemenných kanečků přeštického černostrakatého prasete pocházející z inseminačních dávek vyrobených mezi roky 2000-2005.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., pracoviště v Kostelci nad Orlicí, byl nominován na ocenění Firma škole – Škola firmě, které se uděluje od roku 2014, je poděkováním Královéhradeckého kraje a Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje zaměstnavatelům a středním školám za jejich aktivní spolupráci. Cílem Krajské hospodářské komory KHK a Královéhradeckého kraje je přispět […]
Ve dnech 26. až 31. srpna 2021 se Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. velmi úspěšně prezentoval na největším, nejnavštěvovanějším a nejvýznamnějším agrosalonu svého typu zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory v České republice a na Slovensku, Zemi živitelce v Českých Budějovicích. Prototyp Mobilního shromažďovacího, třídícího, vážícího a fixačního zařízení pro zvířata získal […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. se v posledních několika letech zaměřuje na propagaci a popularizaci zemědělského rezortu, vytvoření pozitivního vztahu k němu a přiblížení jeho specifik dětem a mládeži. Cítí potřebu alespoň malým dílem přispět k celkové osvětě mladé generace v této oblasti. Program Škola na farmě, který v roce 2021 realizujeme s […]
Ve středu 25. srpna 2021 odvysílala televize CNN Prima News ve zprávách z regionů reportáž o prasatech. Ing. Miroslav Rozkot, CSc., vedoucí pracoviště chovu prasat v Kostelci nad Orlicí, hovořil o vysoké inteligenci prasat, empatii a sociálním cítění. Je názoru, že „prasata budou lidstvo nadále překvapovat“.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. v Praze Uhříněvsi si v letošním roce připomíná 70 let od svého založení. K tomuto jubileu se uskuteční dne 14. září 2021 slavnostní konference Vědeckého výboru výživy zvířat ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i. Praha Uhříněves.
Soutěž Zlatý klas vyhlašuje Ministerstvo zemědělství České republiky a koná se pod záštitou ministra zemědělství v rámci Mezinárodního agrosalonu Země živitelka. V kategoriii „živočišná výroba“ získal cenu Zlatý klas prototyp Mobilního shromažďovacího, třídícího, vážícího a fixačního zařízení pro zvířata. Gratulujeme Ing. Radimovi Kotrbovi, PH.D. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. a celému řešitelskému kolektivu.
Mlezivo, tedy „prvotní mateřské mléko“, představuje pro mláďata v prvních dnech života nepostradatelný nápoj. Jsou v něm obsaženy nejen všechny potřebné živiny pro růst a vývoj mladého organismu, ale také protilátky, které se významným způsobem podílí na vytvoření imunitního systému mláděte v prvních týdnech života. V chovu skotu je včasné napojení telete kvalitním mlezivem zásadním okamžikem, který ovlivní […]
The Institute of Animal Science in Prague Uhříněves, the guarantor and coordinator of the National Program on Conservation of Genetic Resources of Livestock, invites you to the National Livestock Exhibition, which will take place from 5 to 8 September 2021 in Brno. You will find the presentation stand of the National Centre for Animal Genetic […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi., garant a koordinátor Národního programu pro ochranu genetických zdrojů hospodářských zvířat, Vás zve na Národní výstavu hospodářských zvířat, která se uskuteční ve dnech 5. až 8. září 2021 v Brně. Prezentační stánek Národního centra pro genetické zdroje zvířat najdete v pavilonu P brněnského výstaviště.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. v těchto dnech vydává firemní, informační časopis Bulletin č. 1/2021. Informujeme nejen o novinkách a zajímavostech z oboru, ale dočtete se i aktuální dění a zprávy z VÚŽV, získáte informace o plánovaných akcích, seminářích a mnoho dalšího.
47. ročník mezinárodního agrosalonu Země živitelka 2021 s podtitulem „Inspirací k činům“ se koná ve dnech 26. – 31. 8. 2021. Zveme Vás do pavilónu T1, prezentačního stánku výzkumných ústavů Ministerstva zemědělství. Výzkumný ústavu živočišné výroby, v.v.i. Vám poskytne odborné informace včetně informačních materiálů, bude prezentovat výsledky aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje.
Valašská a šumavská ovce patří mezi původní plemena, která si uchovala řadu užitečných vlastností ke kterým patří skromnost, nenáročnost a dobré mateřské vlastnosti. Šumavské a valašské ovce jsou zařazeny do Národního programu ochrany a využití genetických živočišných zdrojů, jehož účelem je zejména zachování genů původních plemen hospodářských zvířat v co největší šíři a rozmanitosti. Vysoké procento […]
Českou republiku v technické komisi Interbeef reprezentují Ing. Zdeňka Veselá, Ph.D. a prof. Ing. Luboš Vostrý, Ph.D. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi, který je jedním z výzkumných partnerů Interbeefu. Tým Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. je zodpovědný za vývoj mezinárodního genetického hodnocení pro vlastnosti spojené s telením (obtížnost telení a porodní […]
Na XXIII. Konferenci mladých vědeckých pracovníků s mezinárodní účastí, která se konala 14. června 2021 online prostřednictvím MS Teams, získala Ing. Lucie Malá 1. místo za příspěvek „In vitro anti-stafylokokový účinek kombinace gentamicinu a pyrithion zinku“. Gratulujeme!
The literary award Magnesia Litera 2021, category Litera for non-fiction, was won by Professor Jaroslav Petr, DrSc. for the book The Ten Senses. How Humans and Animals Perceive the World Around Them (published by Argo/Dokořán, Prague). In the book the author has depicted a number of anomalies, curiosities and incredible capabilities in animals, taking readers […]
Tématem čtvrté série magazínu České televize o dovednostech našich předků „Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli“ byl chov valašských ovcí. Reportáž s Ing. Michalem Milerski, Ph.D., autorem metodiky uchování genetického zdroje zvířat plemene valašská ovce z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. a chovatelem valašských ovcí, byla natočena v Nýdku ve Slezských […]
Literární ocenění Magnesia Litera 2021 v kategorii Litera za naučnou literaturu získal profesor prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. za knihu Desatero smyslů. Autor v ní shromáždil množství různých anomálií, kuriozit i zvířecích přeborníků a jejich prostřednictvím zavádí do říše zvířecích smyslových vymožeností, nad kterými často zůstává rozum stát.
Česká technologická platforma pro zemědělství ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i. připravuje nové video na téma „Vývoj nových biologických a chemických silážních přípravků a jejich kombinací“, které bude dostupné na YouTube. Dne 2. června se na farmě v Netlukách natáčel metodický postup při výzkumných pokusech – ověřování nových silážních přípravků. Garantem […]
Zveme Vás na seminář / on-line přenos na téma Africký mor prasat u divočáků – Faktory a možnosti působící na riziko jejich šíření. Akce se koná 16. června 2021 na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelu v Brně. Potvrzení vaší účasti obdržíte obratem a přihlášení na on-line přenos před konáním link na připojení. Počet účastníků na […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. je kromě bohaté vědecké činnosti i nositelem historického kulturního dědictví našich předků díky areálu zámku, ve kterém sídlí část VÚŽV. Pro město Uhříněves a blízké okolí se stal VÚŽV důležitým zaměstnavatelem jak ve vědeckých profesích, tak i v zemědělské výrobě. Blíže se můžete dočíst v Uhříněveském zpravodaji 6/2021, […]
V podnicích, které chovají krávy za účelem produkce mléka a zajištění dalších generací dojnic se v průběhu posledních let velmi významně zlepšila úroveň welfare neboli fyzické a psychické pohody chovaných zvířat. Hlavním problémem z hlediska welfare dojeného skotu však zůstává ustájení telat. Podle posledních tuzemských i evropských výzkumů je většina telat krmených mlékem odchovávaná v individuálním systému ustájení, a […]
V letošním roce, stejně jako v minulých letech, se Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i připravoval na realizaci popularizační akce, dvoudenní naučné stezky pro žáky základních škol a širokou veřejnost „Věda na polích a ve stájích – PŘÍBĚH POTRAVIN“. I přes nepříznivou epidemiologickou situaci organizátoři stále doufali, že se 10. ročník Příběhu potravin zrealizuje. […]
Ve čtvrtek 29. dubna 2021 uspořádala Česká technologická platforma pro zemědělství ve spolupráci s oddělením chovu prasat Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Kostelci nad Orlicí webinář na téma Aktuální otázky chovu prasat. Webinář byl zaměřen na několik okruhů témat, počínaje výživou, welfare až po problematiku biosecurity a veterinární péče.
Radim Kotrba, Ph.D. from the Institute of Animal Science was on the show Guest of Lucie Výborná broadcasted on Czech Radio Radiožurnál in April. He is engaged in research into the basic biology of behavior of deer bred extensively or in zoos. He also works at the Faculty of Tropical AgriSciences of the Czech University […]
Zveme Vás na webinář na téma „Aktuální otázky chovu prasat z pohledu výzkumu, chovatele, veterinárního lékaře, výživáře, producenta vepřového masa a biosecurity“. Webinář připravuje Česká technologická platforma pro zemědělství ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v.v.i. a uskuteční se 29. dubna 2021 od 9,00 hodin.
V dubnovém vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál v pořadu Host Lucie Výborné byl Ing. Radim Kotrba, Ph.D. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i., kde se zabývá výzkumem základní biologie chování jelenovitých chovaných extensivním způsobem nebo v zoologických zahradách. Působí také na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. vydává od roku 2008 edici certifikovaných metodik. Každoročně do výčtu titulů přibývají témata, která jsou pro chovatele, projektanty, manažery, ale i pedagogy a studenty natolik zajímavá, že se metodiky dostaly do jejich podvědomí jako kvalitní zdroj informací.
Dne 25. března 2021 uspořádalo oddělení genetiky a šlechtění hospodářských zvířat Výzkumného ústavu živočišné výroby v. v. i. webinář na téma „Aktuální směry ve šlechtění hospodářských zvířat, který virtuálně pořádalo Oddělení genetiky a šlechtění hospodářských zvířat“. Na webináři byly představeny současné výsledky výzkumu oddělení genetiky a šlechtění VÚŽV s návazností na využití v zemědělské praxi.
Předseda Odboru živočišné výroby (OŽV) České akademie zemědělských věd (ČAZV) doc. Ing. Petr Homolka, CSc., Ph.D. uspořádal dne 23. 3. 2021 plenární zasedání OŽV ČAZV. Na plenárním zasedání proběhlo shrnutí činnosti odboru OŽV ČAZV v roce 2020: činnosti programových rad a hodnotitelských komisí veřejných soutěží; recenzní řízení vědeckých publikací; publikační činnosti, vzdělávání a poradenství; příprava […]
The Easter is a time of folk customs to welcome the spring. Nowhere else do Easter eggs have such a strong tradition as in the Czech Republic. Lenka Volková works at the Animal Science Institute in Uhříněves, Prague, and for more than 14 years she has been devoting her free time to decorating Easter eggs […]
Produkce mléka patří mezi významnou oblast českého agrárního sektoru. Svědčí o tom skutečnost, že v roce 2019 představovala v České republice podíl 51 % na živočišné produkci a 19 % na celkové produkci zemědělského odvětví (v běžných cenách dle předběžných údajů ČSÚ). V každém zemědělském podniku je trvalá pozornost zaměřena na ekonomickou efektivitu produkce, která mnohdy rozhoduje o […]
Velikonoce jsou obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara. Kraslice nemají nikde jinde takovou tradici jako v Česku. Ing. Lenka Volková pracuje ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v pražské Uhříněvsi a zdobení velikonočních vajíček tradičním postupem se věnuje více než 14 let. Společně s ostatními členy Asociace malířů a malířek kraslic se snaží o záchranu […]
In the Czech TV show Good Morning broadcast on Monday, February 22, 2021, reproductive biologist Josef Fulka explained how the cloning works and how far the scientists have come since the first successful experiment. Josef Fulka, D.Sc. is a researcher at the Biology of Reproduction department of the Institute of Animal Science Prague-Uhříněves and is […]
Na účelovém hospodářství v Netlukách, které zajišťuje projekty v rámci Národního programu konzervace a využití genetických zdrojů zvířat, se ve spolupráci s Národním referenčním střediskem pro genetické zdroje zvířat podařil úspěšný odchov plemenných kanečků přeštického černostrakatého prasete pocházející z ozdravujícího chovu.
V pondělí 22. února 2021 v pořadu České televize Dobré ráno vysvětloval reprodukční biolog Josef Fulka, jak funguje klonování a jak dalekou cestu vědci ušli od prvního úspěšného pokusu. Ing. Josef Fulka, DrSc.,vědecký pracovník oddělení Biologie reprodukce Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Uhříněvsi je také členem Centra buněčných terapií a tkáňových náhrad 2. LF […]
Chov prasat v minulosti probíhal formou pastvy v lesích a později na pastvinách a vycházel tak ze způsobu života divokých prasat, která preferují listnaté či smíšené lesy z důvodu výskytu bohatých zdrojů potravy jako jsou kaštany, žaludy a další plody. Extenzivní hospodaření zahrnující pastvu prasat zůstalo částečně zachováno do dnešní doby především na Pyrenejském poloostrově a ve […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., oddělení genetiky a šlechtění hospodářských zvířat, Vás zve na on-line seminář Aktuální směry ve šlechtění hospodářských zvířat, který se uskuteční ve čtvrtek 25. března 2021 od 9:30. Seminář se uskuteční na platformě Zoom. Každý registrovaný účastník obdrží odkaz na připojení. Seminář představí široké veřejnosti současné výsledky výzkumu oddělení […]
V rámci každoročního nákladového šetření výroby mléka prováděného Výzkumným ústavem živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi probíhá v současné době sběr dat od zemědělských podniků s chovem dojeného skotu v České republice. Budeme rádi, pokud se do našeho šetření zapojíte. V případě Vašeho zájmu prosím vyplňte a zašlete nám přiložený dotazník s údaji za Váš […]
V rámci knižní edice Agrární komory České republiky právě vychází dvě odborné knižní novinky Ing. Radko Loučky, CSc. „Jak zajistit vhodnou fermentaci v silážích a v bachoru dojnic“ a „Vlci v české krajině – zdroj sporů“.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. se v roce 2020 zapojil do řešení projektu TAČR GAMA 2 TP01010047 s názvem „Transfer výsledků výzkumu, vývoje a inovací do praxe v oblasti chovu hospodářských zvířat a jeho další ekonomické zefektivnění“. O projektu zaměřeném na podporu Vědy – Výzkumu – Inovace píše v odborném časopise Náš chov garant projektu […]
2020 was the year of the COVID-19 pandemic and government imposed restrictions made it impossible to hold public events. Some planned events had to be cancelled, others took the form of webinars and videoconferences, some were postponed.
V těchto dnech vychází nová publikace „Infračervená termografie a její využití pro zjišťování pohody a zdraví hospodářských zvířat“ autorů doc. Ing. Ivany Knížkové, CSc. a doc. Ing. Petra Kunce, PhD. Publikaci vydal Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. ve spolupráci se Zemědělským svazem ČR – Českou technologickou platformou pro zemědělství.
Výživa vysokoužitkových dojnic je dnes složitý proces, zahrnující výběr a zajištění vhodných krmiv, stanovení a hodnocení jejich kvality, sestavení a optimalizaci krmných dávek, jejich správnou tvorbu a systém krmení, ověřování kvality a stravitelnosti těchto krmných dávek a dále sledování reakce zvířat na tyto krmné dávky, jak ve výši produkce, tak v oblasti zdraví. Mezi metody […]
V sobotu 23. 1. 2021 byl v Lidových novinách uveřejněn článek „Energetický metabolismus zemědělství v Česku a Polsku po pádu komunismu“ autora Romana Figury. Autor uvádí výsledky z publikace Grešlová, P. et al. „Agroecosystem energy metabolism in Czechia and Poland in the two decades after the fall of communism: From a centrally planned system to […]
Dne 25. ledna 2021 se uskutečnila ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i. veřejná vědecká rozprava, oponentní řízení periodické zprávy o využití institucionální podpory na plnění Dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace (DKRVO) za rok 2020.
V rámci knižní edice Agrární komory České republiky právě vychází odborná knižní novinka autorského kolektivu doc. Ing. Zdeňka Volka, Ph.D. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. „Krmiva, krmné směsi a technika krmení králíků v intenzivních chovech a drobnochovech“.
Mezi plánované a připravované akce Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. byla v roce 2021 i aktivní účast na mezinárodním veletrhu TECHAGRO na brněnském výstavišti. V důsledku přetrvávající nepříznivé epidemické situace a vládních opatření, která neumožňují realizaci plnohodnotného veletrhu se vedení Veletrhů Brno a.s. dohodlo s partnerskými oborovými svazy na zrušení veletrhů TECHAGRO, SILVA […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. vydává novou certifikovanou metodiku „Metodika přípravy dat a zpracování výsledků mezinárodního genetického hodnocení Interbeef“ od autorů Zdeňky Veselé, Michaely Brzákové, Aleny Svitákové a Luboše Vostrého.
Specialista na welfare a biosekuritu zvířat doc. MVDr. Pavel Novák, CSc. a Ing. Miroslav Rozkot, CSc., vedoucí oddělení chovu prasat na pracovišti Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Kostelci nad Orlicí, byli diskutujícími v prosincovém pořadu TV Zemědělec. Tématem odborné diskuse byla biosekurita v chovech prasat a nezbytná opatření, která přispívají k potlačení také dalších […]
Blankytně modrá čekanka obecná, známá jako skromná léčivka, může být velmi prospěšná i ve výživě odstavených králíků. Pozornost odborníků, zabývající se výživou zvířat, se v poslední době zaměřuje na lepší poznání nutričních potřeb a optimalizaci dietních doporučení. Lze tak zvýšit resistenci zvířat k poruchám trávení, což zejména v případě intenzivně chovaných králíků představuje známý problém. […]
Přejeme příjemné nadcházející svátky a hlavně lepší a šťastnější rok 2021. Děkujeme Vám za spolupráci a těšíme se na další.
Rok 2020 byl ve „znamení korovanirové epidemie“, některé plánované aktivity byly zrušeny, jiné se uskutečnily formou webinářů, videokonferencí, některé akce jsme odložili na rok 2021. Připravili jsme pro vás souhrnný plán všech akcí, které plánujeme v roce 2021 uskutečnit.
V letošním roce nám současná, nepříznivá epidemiologická situace neumožnila uspořádat již tradiční listopadový Farmářský den ve Velké Chyšce. Proto jsme se rozhodli s partnerem, spoluorganizátorem, Českou technologickou platformou pro zemědělství, uspořádat webinář na téma Farmářský den, který se uskutečnil v úterý 8. prosince 2020.
Již čtvrtým rokem se konala v Národním zemědělském muzeu v Praze unikátní akce, Noc vědců, která v jeden večer propojuje evropské vědecké a vzdělávací instituce. Protože je muzeum zavřené, připravilo společně se zemědělskými univerzitami a výzkumnými institucemi on line přednášky, webinář, vzdělávací videa, prezentace. Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. v Praze Uhříněvsi se […]
Národní zemědělské muzeum v Praze pro Vás připravilo online výstavu Genetické zdroje: Klíč k zemědělské rozmanitosti. Jednadvacet informačních panelů je věnováno problematice uchovávání genetických zdrojů v zemědělství. Výstavu připravilo Ministerstvo zemědělství společně s koordinátory Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů, tedy Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v.v.i., Výzkumným ústavem živočišné výroby, […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. vydává novou certifikovanou metodiku“Definice kombinovaných znaků nemocí a poruch paznehtů pro odhad plemenných hodnot u holštýnského skotu“ autorů Ludmily Zavadilové, Evy Kašné a Zuzany Krupové. Cílem metodiky je definovat kombinované vlastnosti nemocí a poruch paznehtů pro odhad plemenných hodnot pro nemoci paznehtů u holštýnského skotu.
Již čtvrtým rokem se koná v Národním zemědělském muzeum v Praze unikátní akce, Noc vědců, která v jeden večer propojuje evropské vědecké a vzdělávací instituce. V Noci vědců tu každoročně můžete potkat odborníky z živočišné i rostlinné výroby, výzkumníky lesního hospodářství, potravinářství i vědce, kteří zkoumají kvalitu půdy či vody. Téměř dvě desítky zemědělských institucí […]
Ve čtvrtek 1. října 2020 proběhlo na střeše Národního zemědělského muzea slavnostní vyhlášení mimořádných výsledků výzkumu a experimentálního vývoje a předání ocenění v rámci již tradiční soutěže o ceny ministra. Reportáž ze slavnostního předávání je v internetové televizi TV Zemědělec. Ing. Radko Loučka, CSc. získal 1. místo v kategorii „Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný […]
V úterý 10.11.2020 uspořádala Česká technologická platforma pro zemědělství ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i., oddělením chovu prasat v Kostelci nad Orlicí, webinář Aktuální otázky chovu prasat. Webinář byl zaměřen zejména na problematiku chovu selat.
Česká technologická platforma pro zemědělství ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v.v.i., Vás zvou na webinář na téma Aktuální otázky chovu prasat, který se uskuteční online 10. listopadu 2020 v 10 hodin. Seminář je pořádán za podpory Ministerstva zemědělství.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. vydává novou certifikovanou metodiku „Metodika odhadu plemenné hodnoty pro znaky spotřeby krmiva“ autorů E. Žáková – E. Krupa – Z. Krupová. Cílem metodiky bylo vyvinout lineární model pro genetické hodnocení znaků příjmu krmiva prasat (spotřeba krmiva na kg přírůstku, průměrný denní příjem krmiva, reziduální příjem krmiva) a tento […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. vydává novou certifikovanou metodiku autorů Volek Z. – Uhlířová, L. – Tůmová E. „Využití čekanky obecné ve výživě a krmení králíků“. Cílem metodiky je poskytnout informace o využití sušeného kořene čekanky obecné, nejbohatšího zdroje fruktanů inulinového typu (rozpustná vláknina) ve výživě odstavených králíků.
Ve čtvrtek 8. října 2020 se uskutečnil ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v. v. i. v Praze Uhříněvsi seminář Generace za generací: šlechtění v našich chovech u příležitosti 90. narození prof. Václava Jakubce, DrSc. Vzhledem k nákazové situaci a celostátním omezujícím opatřením se seminář uskutečnil pouze za přítomnosti několika přednášejících a většina účastníků se připojila […]
Zveme Vás na webinář „Budoucnost užívání antimikrobik a evidence jejih použití v chovech skotu“, který je pořádán v rámci projektu České technologické platformy pro zemědělství. Uskuteční se 27. října 2020 od 10:30. Projekt je realizován ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství, partnerem České technologické platformy pro zemědělství je Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. v […]
On-line forma semináře „Zdraví dojeného skotu“ organizovaného v rámci projektu České technologické platformy pro zemědělství, se uskuteční 20. října 2020 od 10:30. Projekt je realizován ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství, partnerem organizátora, Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v. v. i., je Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. v Praze Uhříněvsi.
On Thursday, 1st October, 2020, the ceremonial announcement of extraordinary results of research and development and the award ceremony within the traditional competition for ministerial prizes were held on the roof of the National Museum of Agriculture.
V centru městské části Praha 22 proběhl v sobotu 3. října první ročník světelného festivalu Rozsviť Uhříněves. Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. byl partnerem festivalu, dvě umělecké instalace byly umístěné v jeho areálu.
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci, bezpečnosti obyvatel České republiky a vydaná vládní opatření v souvislosti s výskytem koronaviru, se bohužel dne 14. 10. 2020 neuskuteční tradiční konference „Aktuální poznatky ve výživě a zdraví zvířat a bezpečnosti produktů 2020“, kterou pořádá Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i., Ministerstvo zemědělství, Vědecký výbor výživy zvířat a Komise výživy odboru […]
Seminář se bude konat bez přístupu veřejnosti v počtu 10 účastníků, některé přednášky budou prezentovány virtuálně. Online přístup bude umožněn přes Microsoft teams.V případě zájmu pošlete svoji e-mail adresu na zavadilova.ludmila@nullvuzv.cz. Další podrobnosti budou včas zveřejněny.
Ve čtvrtek 24. září 2020 se konala pravidelná bonitace nukleového chovu přeštických černostrakatých prasat v Kostelci nad Orlicí. S ohledem na aktuální hygienická opatření se bonitace zúčastnili pouze pracovníci oddělení chovu prasat, hodnotící komise a studenti ze Střední zemědělské školy v Kostelci nad Orlicí, kteří se v rámci své praktické výuky podíleli na nutných přípravných […]
Výskyt a šíření rezistence bakterií k antibiotikům představuje vážnou hrozbu ohrožení zdraví lidí a zvířat. Nevhodné či nadměrné užívání antibiotik může vézt k nárůstu odolnosti bakterií vůči těmto přípravkům, což vede ke zvyšování počtu infekcí vyvolaných mikroby odolnými vůči antibiotikům. Jedná se o celosvětový problém v humánní i veterinární medicíně.Pro zmapování míry bakteriální rezistence se často používá […]
Dne 23. září 2020 se uskutečnil ve velké zasedací místnosti Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. seminář nových Ph.D. studentů, kteří své práce budou realizovat na pracovišti VÚŽV. Doktorandi se představili krátkou prezentací, ve které seznámili školitele a vedení VÚŽV s plánovaným studiem a aktivitami.
Za celoživotní úspěšnou vědeckou práci a zásluhy o rozvoj pracoviště a vědního oboru byl dne 21. září 2020 ředitelem Výzkumného ústavu živočišné výroby v. v. i. v Praze Uhříněvsi jmenován prof. Ing. Josef Přibyl, DrSc. emeritním vědeckým pracovníkem.
The plant production of the Netluky farm located on the outskirts of Prague is mainly focused on the production of grains and forages in the required quality, assortment and quantity for the needs of livestock production.
Městská část Praha 22 a Praha Nejvíc, z. s. pořádají 3. října 2020 první ročník uhříněveského světelného festivalu ROZSVIŤ UHŘÍNĚVES. Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. je partnerem festivalu. Přijďte se podívat! Na dvě umělecké instalace se můžete těšit právě v areálu VÚŽV.
Rostlinná výroba farmy v Netlukách na okraji Prahy je orientována především na produkci jadrných a objemných krmiv v potřebné kvalitě, sortimentu a množství pro potřeby živočišné výroby. Bylo dokončeno senážování třetí seče vojtěšek, silážování kukuřice , následuje orba a příprava pole pod ozimy.
Městská část Praha 22 a Praha Nejvíc, z. s. pořádají 3. října 2020 první ročník uhříněveského světelného festivalu ROZSVIŤ UHŘÍNĚVES. Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. je partnerem festivalu. Přijďte se podívat! Na dvě umělecké instalace se můžete těšit právě v areálu VÚŽV.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i., pracoviště chovu prasat v Kostelci nad Orlicí, pořádá ve spolupráci se společností Chovservis a.s. Hradec Králové odborný kurz pro odbornou činnost se specializací „Inseminace u prasat“. Kurz se bude konat ve dnech 6. až 8. října 2020 v areálu Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Kostelci nad Orlicí.
Dne 2. září 2020 se uskutečnilo ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i. v Praze Uhříněvsi zasedání prezidia a představenstva Agrární komory České republiky, za přítomnosti ministra zemědělství Miroslava Tomana.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. v těchto dnech vydává novou publikaci, brožuru o VÚŽV. V publikaci najdete informace nejen o výzkumných tématech pracovních týmů, výčtu nejdůležitějších vybraných publikací, ale také bohatou fotodokumentaci.
Na dovolenkových cestách po jižní Evropě můžeme narazit na prasata pobíhající ve výbězích či dokonce volně v krajině. V našich podmínkách dnes nevídané! Většinou se jedná o původní nezušlechtěná plemena, jejichž chov je udržován v rámci speciálních národních programů zaměřených na jejich uchování. Extenzivní chov je odpovídající konstituci těchto plemen. Tato zvířata dokáží využít skromnější zdroje potravy, jsou […]
Od 1. července do 31. srpna 2020 mají návštěvníci Národního zemědělského muzea Kačina možnost zhlédnout výstavu Genetické zdroje: Klíč k zemědělské rozmanitosti. Jednadvacet informačních panelů je věnováno problematice uchovávání genetických zdrojů v zemědělství. Výstavu připravilo Ministerstvo zemědělství společně s koordinátory Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů − Výzkumným ústavem rostlinné […]
Výstava představuje agrolesnické systémy v různých formách a z různých pohledů. Seznamuje návštěvníka jak s historií, tak s produkčními i mimoprodukčními přínosy agrolesnictví včetně adaptace na změnu klimatu, ochrany biodiverzity i zlepšení vodního režimu v krajině. Součástí prezentace jsou praktické ukázky z Česka a Evropy i výsledky sociologického šetření, co si o agrolesnictví myslí sami […]
The workshop “Immunogenetics and Livestock Breeding for Disease Resistance” has been postponed to 25 – 26 May 2021. The workshop will be held in the Conference Centre Floret in Průhonice near Prague.
V těchto dnech vydává Českomoravská společnost chovatelů, a.s. „Ročenku 2019 – Chov skotu v České republice“. Publikace přináší ucelený přehled o hlavních výsledcích a ukazatelích v chovu skotu v roce 2019. Na jejím zpracování se podílel Ing. Jan Syrůček, Ph.D. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi.
S velkým zármutkem jsme přijali smutnou zprávu, že nás ve svých devádesáti letech opustil bývalý spolupracovník, významný odborník na genetiku a šlechtění, spoluzakladatel oddělení genetiky, ředitel Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze Uhříněvsi, prof. Ing. Václav Jakubec, DrSc.
V úterý 30. 6. 2020 se v masokombinátu Skaličan, a.s. v České Skalici uskutečnil doplňkový kurz pro klasifikátory jatečných těl skotu a prasat. Kurz byl organizován Ministerstvem zemědělství ČR prostřednictvím VÚŽV na základě platné vyhlášky 211/2019 Sb. o způsobu provádění klasifikace jatečně upravených těl jatečných zvířat a podmínkách vydávání osvědčení o odborné způsobilosti fyzických osob […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. vydal první firemní, informační časopis/bulletin 1/2020. V bulletinu se dozvíte o novinkách a zajímavostech z oboru, dočtete se aktuální dění a zprávy z VÚŽV, získáte informace o plánovaných akcích, seminářích a mnoho dalšího.
Přímého přenosu dvouhodinové diskuse pořadu České televize Focus, kterou doplňují dokumentární reportáže či statistická data, se zúčastnil doc. RNDr. Marek Špinka, CSc. Přímý přenos Fokusu Václava Moravce, tentokrát na téma Bez jídla, vysílala Česká televize 23. června 2020 z velkostatku Tetín.
„When Dolly the sheep, the first mammal to be cloned from an adult cell, was born almost a quarter century ago, it was a breakthrough. Today, cloning is used to produce police dogs, racehorses and, more recently, even pets, although it is a very controversial topic and many scientists clearly reject cloning. Czech scientist Helena […]
Ve čtvrtek 11. 6. 2020 se uskutečnilo ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i. zasedání Vědeckého výboru výživy zvířat, za účasti členů výboru a zástupce Ministerstva zemědělství MVDr. Vladimíra Brychty. Vědecký výbor projednával studii „Uplatnění řas ve výživě drůbeže“ a „Bakteriální rezistence k antibiotikům. Studium prevalence kolistin-rezistentních E. coli v kuřecím mase z české maloobchodní sítě“.
„Když před bezmála čtvrt stoletím přišla na svět ovce Dolly, tedy první naklonované zvíře, byl to přelomový moment. Dnes už se s využitím této metody rodí psi pro služební výcvik, dostihoví koně a v poslední době dokonce i domácí mazlíčci. Byť je to hodně kontroverzní téma a řada vědců ji jednoznačně odmítá. Mezi ty, kteří […]
Film Lovci Aromat se chefem Zdeňkem Marcínem byl také natáčen v senzorické laboratoři masa Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. v Uhříněvsi. Film byl natočen exkluzivně pro Food Film Fest, který byl promítán na Food film festivalu 30. 11. 2019 v Národní technické knihovně v Praze Dejvicích.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. vydal publikaci, tzv. Ročenku, ve které je zpracován přehled významných událostí, úspěchů, ocenění, publikačních výsledků a propagačních a prezentačních aktivit VÚŽV realizovaných v roce 2019. V letošním roce je Ročenka zpracována netradičním způsobem, je vydána ve dvou publikacích, brožurách.
Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc, odborník na biotechnologie a popularizátor vědy z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. v Uhříněvsi byl hostem televizní talk show Marka Ebena „Na plovárně“. Marek Eben přivítal hosta slovy: „Kdybyste četli články našeho dnešního hosta, asi byste došli k názoru, že se jedná o hosty tři: že jeden bude […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi zapůjčil Ústavu imunologie a mikrobiologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze pipetovací automat epMOTION 5075 pro potřeby navýšení testování odebraných vzorků na koronavirus.
Devadesáti let se v těchto dnech dožívá prof. Ing. Václav Jakubec, DrSc., bývalý ředitel Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi a vedoucí oddělení genetiky a šlechtění. Gratulujeme!
Je nám to líto, ale musíme vám oznámit, že 10. ročník dvoudenní popularizační naučné stezky „Věda na polích a ve stájích – Příběh potravin“, přesouváme z plánovaného 12. a 13. června 2020 na červen 2021, a to vzhledem k rozhodnutí Bezpečnostní rady státu, týkajícího se ochrany zdraví a bezpečnosti občanů z důvodu opatření v boji […]
Velikonoce jsou obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara. Kraslice nemají nikde jinde takovou tradici jako v Česku. Ing. Lenka Volková pracuje ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v pražské Uhříněvsi a zdobení velikonočních vajíček tradičním postupem se věnuje více než 13 let. Společně s ostatními členy Asociace malířů a malířek kraslic se snaží o záchranu […]
Doc. Miroslav Dvořáček byl významným vědeckým pracovníkem především v oblasti šlechtění dojeného skotu a více než dvě desítky let ředitelem Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi. V letošním roce vzpomínáme 100 let od jeho narození.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. se v roce 2019 spolupodílel na tvorbě několika vzdělávacích publikací, které pro zemědělce vydala Agrární komora České republiky v rámci dotační politiky Ministerstva zemědělství. Na tvorbě titulů se podílel kolektiv autorů Ing. Soni Frydrychové, Ing. Emila Krupy, Ing. Radko Loučky, Ing. Evy Václavkové a Ing. Ludmily Zavadilové.
Vzhledem k rozhodnutí Bezpečnostní rady státu, týkající se ochrany zdraví a bezpečnosti občanů z důvodu opatření v boji proti koronaviru, o uzavření škol a zákazu hromadných akcí po dobu neurčitou, jsou dočasně zrušeny výchovně vzdělávací a popularizační programy Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i – ŠKOLA NA FARMĚ a PŘÍBĚH VĚDY – MLADÝ VÝZKUMNÍK. O termínu odvolání […]
V roce 2019 bylo o Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i. zaznamenáno celkem 243 příspěvků, jejichž celkový mediální dopad činil 83 GRP (tedy cca 7 a půl milionu potenciálních přečtení). Medializace napříč jednotlivými měsíci byla relativně vyrovnaná, pouze v únoru newslettery listu Zemědělec zvaly čtenáře na semináře o různých agrárních tématech, čímž jeho publicitu navýšily.
Již pátým rokem připravujeme pro žáky základních škol tradiční a u žáků velice oblíbený výchovně vzdělávací program Škola na farmě. Děti mají možnost blízkého kontaktu se zvířaty, vidí každodenní provoz na farmě, seznamují se se zemědělskou technikou, poznávají například krmný vůz nebo automatický přihrnovač krmiva. Výklad zajišťují zkušení lektoři, odborní a vědečtí pracovníci Výzkumného ústavu […]
V pondělí 2. března 2020 byla zahájena v Knihovně Antonína Švehly v Praze 2 zemědělská výstava na téma chov hospodářských zvířat, pořádaná Zemědělským svazem České republiky v rámci projektu Zemědělství žije! Výstava je obohacena o informace o původních nezušlechtěných plemenech zvířat, zařazených do Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů zvířat. Výzkumný ústav živočišné výroby, […]
Ve dnech 2. až 27. března 2020 se uskuteční v Knihovně Antonína Švehly v Praze 2 Slezské ulici druhý ročník zemědělské výstavy na téma chov hospodářských zvířat, pořádaný Zemědělským svazem České republiky v rámci projektu Zemědělství žije! Výstava bude obohacena o informace o původních nezušlechtěných plemenech zvířat, zařazených do Národního programu konzervace a využívání genetických […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. pro vás připravuje v roce 2020 semináře, konference a workshopy nejen pro chovatele, ale i pro studenty či pracovníky zemědělských firem, veletrhy a výstavy pro širokou veřejnost a popularizační a výchovně vzdělávací akce pro žáky a studenty.
Dr Marek Špinka was awarded an Honorary Fellow of the International Society for Animal Ethology (ISAE) in 2019 and was granted a lifetime membership to the Society. He belongs among the leading international experts in the field of applied ethology. For more than 30 years he has worked at the Department of Ethology in IAS. […]
Národní zemědělské muzeum připravilo v sobotu 25. ledna pro návštěvníky tradiční zimní akci Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu a Letenský masopust. O původních plemenech prasat, zachráněném přeštíkovi či o tom, jak vypadal chov prasat dříve a dnes, se návštěvníci dozvěděli z informačních panelů, které pro návštěvníky připravil Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. v Uhříněvsi.
Ve dnech 21. a 22. ledna 2020 se ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i. v Praze Uhříněvsi konalo oponentní projednání periodických zpráv výzkumných projektů a Dlouhodobé koncepce rozvoje výzkumné organizace za přítomnosti oponentů, spoluřešitelů, spolupracujících firem, organizací a zástupců zemědělských družstev. Oponenti výzkumných zpráv se ve svých posudcích zaměřili především na zhodnocení dosažených […]
Výchovně vzdělávacího programu Škola na farmě se v loňském roce zúčastnili žáci ze Základní školy z Újezda u Berouna v rámci projektového dne školy „Učíme se pro budoucnost“. V celkovém hodnocení programu děti napsaly „hodnotíme škálou 10 z 10“. Na farmě v Netlukách se jim moc líbilo a jako poděkování poslali několik vánočních básniček a […]
V sobotu 25. ledna 2020 se uskuteční v pražském Národním zemědělském muzeu tradiční akce Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu. Na muzejním dvoře předvede mistr řezník František Kšána ml. ukázku tradičních postupů zpracování vepřového masa, českého plemene přeštického černostrakatého prasete, lidově přezdívaného přeštík. Přeštické černostrakaté prase bylo v roce 1992 zařazeno mezi genetické zdroje, Výzkumný […]
Farma Netluky, účelové hospodářství Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., nabízí čerstvé syrové plnotučné kravské mléko. Kvalitní mléko z farmy je od krav plemene holštýnského a českého strakatého skotu. Mléko se prodává přímo na farmě, ve čtvrtek, pátek a v sobotu. Mléko je pod stálou kontrolou Státní veterinární správy.
S velkým zármutkem jsme v průběhu vánočních svátků přijali smutnou zprávu, že nás opustil náš spolupracovník, významný odborník na problematiku ekonomiky živočišné výroby, Ing. Jindřich Kvapilík, DrSc.
Oddělení Biologie reprodukce je dlouhodobě známe svojí vysokou úrovní mikromanipulačných technik, které tvoří klíčovou oblast in vitro metodik reprodukce. Tyto metody je možné využít v procesech in vitro oplodnění, ať již na klinikách asistované reprodukce u lidí, nebo v rámci reprodukce hospodářských zvířat, kde v poslední době nachází významné uplatnění v oblasti genových zdrojů. Mikromanipulační metodiky je však možné velmi […]
Přejeme krásné Vánoce a spoustu krásných obrázků zvířátek u nás na farmě. Děkujeme všem dětem Školy na farmě a Příběhu potravin.
Přejeme Vám veselé vánoce a šťastný nový rok. Děkujeme Vám za spolupráci a těšíme se na další v roce 2020.
Na farmě v Netlukách realizujeme již tradiční a u žáků velice oblíbený výchovně vzdělávací program Škola na farmě. V roce 2020 to bude již pátý rok, kdy děti budou mít možnost blízkého kontaktu se zvířaty, uvidí každodenní provoz na farmě a seznámí se se zemědělskou technikou, poznají například krmný vůz nebo automatický přihrnovač krmiva. Výklad […]
Výživou zvířat, resp. omezením spotřeby antibiotik v živočišné výrobě, se zabývá profesorka Eva Skřivanová z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. Působí také již šestým rokem na České zemědělské univerzitě v Praze, pracuje na společných projektech, s kolegy publikuje společné články. Výzkumná činnost se tak prolíná, především v problematice studia látek s antibakteriálními účinky, […]
Již 15. seminář „Nové směry v intenzivních a zájmových chovech králíků“ se uskutečnil dne 28. 11. 2019 v klubu „C“ areálu České zemědělské unierzity v Praze . O seminář byl velký zájem nejen z řad chovatelů, výrobců krmných směsí, poradců, ale i pedagogů a studentů. Seminář navštívilo 130 lidí. V úvodu semináře vystoupil jako host […]
Dne 21. listopadu pořádal Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. ve spolupráci se Zemědělským družstvem Velká Chyška Farmářský den „Výzkum pro praxi“. Farmářský den zahájil předseda představenstva ZD Velká Chyška Ing. František Papež a ředitel Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. doc. Ing. Petr Homolka, CSc., Ph.D. Téma přednášek zaujalo 62 posluchačů z […]
Farma Netluky, účelové a experimentální zázemí Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. se zabývá rostlinnou a živočišnou výrobou, umožňuje i ověřování technologií a aplikací výzkumných poznatků přímo v praxi a jejich demonstraci v rámci aktivit pro pedagogické účely a osvětu chovatelské a poradenské praxe.
V úterý 12. listopadu 2019 se v posluchárně Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně konala vědecká konference s mezinárodní účastí „Aktuální otázky bioklimatologie zvířat 2019“, která byla určena členům České a slovenské bioklimatologické společnosti a všem dalším, kteří se zajímali o vliv prostředí na zvířata. Konferenci pořádala Česká bioklimatologická společnost při ČAV – sekce bioklimatologie […]
Dne 28. listopadu 2019 Vás zveme na XV. celostátní seminář s mezinárodní účastí „Nové směry v intenzivních a zájmových chovech králíků“ do „Klubu C“ v areálu České zemědělské univerzity v Praze. Od roku 1991, kdy byl pořádán I. ročník semináře, je zájem účastníků o seminář stále větší. Seminář je pořádán ve dvouletých intervalech, cílem semináře […]
Dne 14. listopadu 2019 se ve velké zasedací místnosti Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. uskutečnil tradiční seminář doktorandů. Doktorandi druhého ročníku studia a výše prezentovali průběh a výsledky svého studia za uplynulý rok, zodpovídali dotazy nejen odborné poroty, ale i publika.
Zveme Vás do Velké Chyšky! Již tradiční Farmářský den VÝZKUM PRO PRAXI pořádáme ve čtvrtek 21. listopadu 2019 v kulturním zařízení obce Velká Chyška u Pacova. Zveme Vás na velmi zajímavou přednášku Ing. Jana Ulricha, ředitele Zemědělského svazu ČR o Společné zemědělské politice po roce 2020, pozvání na Farmářský den přijali uznávaní vědečtí a výzkumní […]
Dne 14. listopadu 2019 se ve velké zasedací místnosti Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. uskuteční tradiční seminář doktorandů. Účelem setkání je informovat o postupu prací a výsledcích dosažených v rámci doktorandského studia. Doktorandi ve svých prezentacích seznámí přítomné nejen s tématem disertační práce, ale především s postupem prací na řešení, plánem na následující […]
Již šestnáctý ročník mezinárodního workshopu Research in Pig Breeding se uskutečnil ve dnech 24. a 25. října 2019 v příjemném prostředí penzionu Pod Rozhlednou ve Vrbici. Workshop pořádalo oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí, workshopu se účastnili nejen vědečtí a výzkumní pracovníci z České republiky, ale i z Německa. Téma workshopu bylo zaměřeno na […]
Ve dnech 3. až 6. října měli návštěvníci Národní výstavy hospodářských zvířat Náš chov v Lysé nad Labem možnost navštívit společnou expozici Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. a Výzkumného ústavu včelařského. V expozici se návštěvníci seznámili nejen s informacemi o chovu včel, jejich významu pro zemědělství, ale především o včele kraňské, genetického zdroje zvířat.
Zveme Vás do Brna na vědeckou konferenci s mezinárodní účastí „Aktuální otázky bioklimatologie zvířat 2019“, která je určena členům České a slovenské bioklimatologické společnosti a všem dalším, kteří se zajímají o vliv prostředí na zvířata. Konferenci pořádá Česká bioklimatologická společnost při ČAV – sekce bioklimatologie zvířat, Agronomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně a Výzkumný ústav […]
Ve dnech 18. až 20. září se konalo v Praze mezinárodní symposiu ASD 2019 „27.th Animal Science Days“, jehož cílem je vytvořit platformu pro vědce ze střední a východní Evropy a pro zainteresované akademické pracovníky a profesionály z celého světa v oblasti živočišných věd, kteří si budou vyměňovat nápady a umožňovat efektivní spolupráci. Posterová prezentace […]
Ing. Jaroslava Bělková, Ph.D. získala 1. místo za nejlepší vědeckou práci prezentovanou formou posteru „Pig production in the Czech Republic – requirements for farrowing management in highly proliferative sows“ na 12th International Symposium “Modern Trends in Livestock Production”, který se konal ve dnech 8. až 11. října 2019 v Bělehradě.
První termín podzimního výchovně vzdělávacího programu Škola na farmě, podporovaného Ministerstvem zemědělství, se uskutečnil již 26. září. Žáci se seznamují s hospodářskými zvířaty, jejich exteriérem, životními projevy a potřebami, se současným chovem, který musí zajistit pohodu a zdraví (welfare) zvířat, s významem mléka pro výživu lidí a nezbytností produkce kvalitního masa. Do programu je přihlášeno […]
Oddělení genetiky a šlechtění hospodářských zvířat dlouhodobě řeší otázky odhadu plemenných hodnot u dojeného skotu. Výsledky tohoto výzkumu jsou přímo využívány při zdokonalování šlechtění skotu v ČR. Závažným tématem poslední doby je šlechtění na zvyšování odolnosti dojnic vůči nemocem jako je klinická mastitida a nemoci paznehtů, které mají významný záporný vliv na efektivitu chovu dojeného skotu.
Agrolesnictví je způsob hospodaření na zemědělské nebo lesní půdě, který kombinuje pěstování dřevin s některou formou zemědělské produkce na jednom pozemku, a to buď prostorově, nebo časově. Podmínkou je, že složky agrolesnického systému (dřeviny, plodiny, zvířata případně jiné) jsou pěstovány, resp. chovány s hospodářským a/nebo environmentálním záměrem.
On Thursday, 26th September, Director of the Institute of Animal Science, Associate Professor Petr Homolka, Ph.D. received a commemorative medal for long-term cooperation in research and education at a ceremonial meeting of the Scientific Council of the Faculty of Agronomy, Mendel University Brno.
Již šestnáctý ročník mezinárodního workshopu Research in Pig Breeding se uskuteční ve dnech 24. a 25. října 2019 v příjemném prostředí penzionu Pod Rozhlednou ve Vrbici. Workshop pořádá oddělení chovu prasat v Kostelci nad Orlicí.
Ve čtvrtek 26.9. převzal ředitel Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. doc. Petr Homolka, CSc., Ph.D. na slavnostním zasedání Vědecké rady Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně pamětní medaili za dlouholetou spolupráci na poli výzkumu a vzdělávání.
Pracoviště molekulární genetiky se zabývá zjišťováním vlivu genetické variability na produkční a funkční vlastnosti hospodářských zvířat a využitím získaných poznatků k dosažení rozumné rovnováhy mezi užitkovostí a zdravím hospodářských zvířat, hledáním možností zefektivnění chovu, šlechtění a zachování genetických zdrojů malých přežvýkavců. Stážisté a praktikanti se učí novým laboratorním metodám, pomáhají při přípravách laboratorních vzorků a […]
V areálu pracoviště chovu prasat Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Kostelci nad Orlicí se 26. září 2019 uskutečnila již tradiční bonitace nukleového chovu přeštického černostrakatého prasete, původního plemene, které vzniklo v západních Čechách, zejména v podhorské oblasti Přešticka, Domažlicka a Klatovska. Pracoviště je zapojeno do programu ochrany genetických zdrojů jako specializované pracoviště pro kryokonzervaci […]
Od 10. září až do 31. října mají návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze možnost zhlédnout výstavu Genetické zdroje: Klíč k zemědělské rozmanitosti. Výstavu připravilo Ministerstvo zemědělství společně s koordinátory Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů − Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v. v. i., který spravuje genetické zdroje rostlin a mikroorganismů, […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. byl přitom! Stanoviště VÚŽV ve velkém multifunkčním sále muzea „Agrolesnictví aneb Pojďme na zvířata se stromy“ návštívila desítka zájemců o vědu. Jak je zvířatům na pastvě bez stromů a jak se stromy? Může termokamera poznat, kdy má zvíře dobrou náladu a kdy žízeň? A proč má smysl sázet […]
Dne 25. září 2019 uspořádal Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. ve spolupořadatelství Vědeckého výboru výživy zvířat a Ministerstva zemědělství konferenci s s názvem: „Aktuální poznatky ve výživě a zdraví zvířat a bezpečnosti produktů 2019“. Tématem konference bylo pěstování a využití luskovin, produkce zelené hmoty a semene u vybraných odrůd lupiny bílé, ekonomický efekt podávání […]
Vědecký článek autorů Nevoral, J., Kolínko, J., Moravec, J., Žalmanová, T., Hošková, K., Prokešová, Š., Klein, P. Ghaibour, K., Hošek, P., Štiavnická, M., Řimnáčová, H., Tonar, Z., Petr, J. a Králíčková, M. „Long-term exposure to very low doses of bisphenol S affects female reproduction“, publikovaný v časopisu Reproduction (IF 3,125, Q1), získal cenu “SRF-Reproduction Prize” […]
12. září 2019 se konal již 21. ročník výstavy plemenného skotu ‚Memoriál Františka Švadleny‘ a současně VII. národní výstava českého strakatého skotu. Pořadatelem bylo Zemědělské družstvo Opařany, které je zároveň největším chovatelem českého strakatého skotu, zařazeného do programu ochrany genetických zdrojů. Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. je garantem a koordinátorem programu ochrany genetických […]
Zveme Vás 27. září 2019 na již tradiční, veřejně přístupnou akci, Noc vědců do Národního zemědělského muzea v Praze. Stanoviště Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. .i. „Agrolesnictví aneb Pojďme na zvířata se stromy“ najdete ve velkém multifunkčním sále muzea.
On Thursday, August 22, 2019, the Prize for Extraordinary Achievements in Research and Development in the year 2019 was awarded to Zuzana Hroncová, Ph.D., Michaela Brzáková, M.Sc. and Jindřich Kvapilík, D.Sc. from the Institute of Animal Science Uhříněves. Awards for Young Researchers by the Minister of Agriculture: The first place in the Peer-Reviewed Article category […]
Ing. Gabriela Malá, Ph.D. získala 1. místo za nejlepší vědeckou práci prezentovanou formou posteru na XIX. Mezinárodním kongresu ISAH „Animal Hygiene as a Fundament of One Health and Welfare improving biosecurity, environment and food quality“ který se konal ve dnech 8. až 12. září 2019 ve Wroclawi.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. pořádá každým rokem slavnostní setkání zaměstanců, jubilantů, bývalých zaměstnanců a seniorů. V letošním roce se setkání uskutečnilo 12. září ve velké zasedací místnosti a na nádvoří VÚŽV. Jubilantům předal ředitel peněžní odměny a dárkové balíčky. Nejstarším bývalým zaměstnancem byl pan Vladimír Malý (95 let) a pan Ing. Ludvík […]
The Přeštice Black-Pied pigs have been reared on the swine farm in Kostelec nad Orlicí since 2009. It is a native Czech breed originating from West Bohemia, mainly from the submontane regions of Přeštice, Domažlice and Klatovy. The farm is involved in the program of genetic resources protection as a specialized workplace for cryopreservation of […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. , Ministerstvo zemědělství, Vědecký výbor výživy zvířat a Komise výživy odboru živočišné výroby ČAZV pořádá dne 25. září 2019 konferenci „Aktuální poznatky ve výživě a zdraví zvířat a bezpečnosti produktů“ v zasedací místnosti VÚŽV v Uhříněvsi.
Ve dnech 13. až 16. srpna 2019 se uskutečnilo již tradiční Mezinárodní symposium Konzervace objemných krmiv. 18 ročník sympozia se konal v krásném areálu Vysokého učení technického v Brně. Hlavním pořadatelem sympozia byla společnost NutriVet, s.r.o., jedním z mnoha spolupořadatelů byl Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. Sympózia se zúčastnilo 180 zemědělských odborníků z […]
Ve čtvrtek 22. srpna 2019 byla v rámci výstavy Země živitelka předána ocenění mimořádných výsledků výzkumu a experimentálního vývoje za rok 2019 Ing. Zuzaně Hroncové, Ph.D., Ing. Michaele Brzákové a Ing. Jindřichu Kvapilíkovi, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. v Uhříněvsi.
Ve dnech 22. až 27. srpna 2019 se Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. aktivně prezentoval na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích ve společném stánku resortních výzkumných ústavů Ministerstva zemědělství v pavilonu T1. V expozici, kde VÚŽV formou letáků a posterů prezentoval nejen praktické výsledky výzkumu, ale i způsob popularizace výzkumu, se uskutečnilo několik pracovních jednání […]
Zveme Vás na panelovou výstavu o rostlinách, zvířatech a mikroorganismech na střešní terasu Národního zemědělského muzea v Praze. Výstava od 10. září až do 31. října stručně představuje téma zemědělské rozmanitosti, jejího významu pro lidstvo i způsoby, jak se genetické zdroje rostlin, živočichů a mikroorganismů uchovávají pro budoucí generace. Výstavu připravilo Ministerstvo zemědělství společně s […]
Precizní zemědělství rozhodně není pro naše farmáře novým pojmem. V dnešní době jde již o celkem běžně využívané postupy, zejména v oblasti pěstování plodin a také při práci zemědělské techniky. Uplatnění těchto metod v chovech hospodářskch zvířat je sice teprve „v plenkách“, ovšem je oprávněný předpoklad, že se bude rozvíjet závratnou rychlostí. A právě tomuto tématu se […]
Pracoviště chovu prasat v Kostelci nad Orlicí chová od roku 2009 přeštické černostrakaté prase, původní plemeno, vzniklé v západních Čechách, zejména v podhorské oblasti Přešticka, Domažlicka a Klatovska. Pracoviště je zapojeno do programu ochrany genetických zdrojů jako specializované pracoviště pro kryokonzervaci spermatu a dalších biologických materiálů. V roce 2016 byl chov uznán jako nukleový šlechtitelský […]
16 TH INTERNATIONAL WORKSHOP KOSTELEC NAD ORLICÍ • VRBICE 24 -25 OCTOBER 2019 workshop 2019 invitation Registration deadlines and fees Deadline for registration and abstract submission: September 30th, 2019 Please, for your registration fill in application form E-mail for contact and abstract submission: kostelec@nullvuzv.cz Conference fee: workshop 1000 CZK/40 € (students 750 CZK/30 €) social […]
Chov prasat na účelovém hospodářství Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Netlukách má dlouholetou tradici. Již v roce 1956 se na farmě v Netlukách chovalo 664 prasat ( 5 chovných kanců, 36 prasnic a 32 prasniček, 106 odstávčat a 316 běhounů), v roce 1966 bylo hospodářství uznáno jako plemenářské i pro chov prasat. V současné […]
46. ročník nejnavštěvovanější zemědělské výstavy Země živitelka 2019 s podtitulem Výzvy českého zemědělství, začíná ve čtvrtek 22. srpna 2019. Zveme Vás do pavilónu T1, prezentačního stánku výzkumných ústavů Ministerstva zemědělství. Výzkumný ústavu živočišné výroby, v.v.i. Vám poskytne odborné informace včetně informačních materiálů, bude prezentovat výsledky aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje.
České červinky jsou původním plemenem chovaným v českých zemích a na Moravě již po staletí. Plemeno české červinky vzniklo ze skotu keltského asi 400 l př. n. l. Snahy o záchranu červinek započaly již před první světovou válkou, kdy bylo malé stádo umístěno na školní statek v Uhříněvsi.
Zveme Vás do Uhříněvsi na odborný seminář „Prvky precizního zemědělství v chovu hospodářských zvířat“. Seminář pořádáme dne 12. srpna 2019 ve spolupráci s Českou technologickou platformou pro zemědělství. Přivítáme i zahraničního hosta prof. Chuncheng Xu, s přednáškou „Precizní farmaření v Čínské lidové republice“.
Již 9. ročník popularizační akce, naučné stezky pro rodiny s dětmi „Věda na polích a ve stájích“ s podtitulem PŘÍBĚH POTRAVIN, navštívilo v sobotu 8. června 2019 více než 3000 účastníků. Návštěvníci měli možnost setkat se s hospodářskými zvířaty, uvidět a poznat naše původní česká plemena – český strakatý skot, přeštické černostrakaté prase, kozu hnědou a […]
Na roční světové produkci mléka (kolem 864 mil. tun) se podílí přibližně 83 % mléko kravské, 13 % buvolí, 2 % kozí, 1 % ovčí a 1 % ostatní druhy zvířat. Při značné variabilitě mezi světovými regiony a státy dosahuje průměrná spotřeba mléka na každého obyvatele naší planety kolem 113 kg mléka, což potvrzuje, že […]
Česká technologická platforma pro zemědělství a Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., uspořádaly v úterý 26. června 2019 seminář pro chovatelskou veřejnost s názvem Genomika a šlechtění na zdravotní znaky u dojeného skotu. Během přednášek byli účastníci semináře seznámeni s problematikou deníku nemocí a léčení, odhadem plemenných hodnot pro znaky zdraví a genotypování dojeného […]
Chov skotu patří v ČR stejně jako ve většině států EU k nejvýznamnějším odvětvím živočišné výroby. Potvrzují to početní stavy skotu i produkce a spotřeba mléka a hovězího masa. Významně se na chovu skotu podílí chov masného skotu, kde na rozdíl od států EU-28 dochází v posledních letech v ČR k výraznému rozvoji chovu. Za posledních deset let […]
V pátek 7. června 2019 navštívilo farmu Netluky 464 žáků z 12 základních škol! Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i., Selgen, a.s. a Česká zemědělská univerzita v Praze organizovala již 9. ročník popularizační akce, naučné stezky „Věda na polích a ve stájích“ s podtitulem PŘÍBĚH POTRAVIN.
Zveme Vás 26. června 2019 do Hradíšťka pod Medníkem. Ve spolupráci s Českou technologickou platformou pro zemědělství připravujeme seminář „Genomika a šlechtění na zdravotní znaky u dojeného skotu“.
The Institute of Animal Science (IAS) participated in the ANIMAL TECH 2019 Gold Medal at ANIMAL TECH International Fair for Livestock Production. A total of 30 exhibits were entered for the competition. As the only research institute there, IAS registered two exhibits, namely the Carcass hanging pelvic hook and the Emission reducing air filter for […]
Od roku 2016 realizuje Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. na účelovém hospodářství, farmě v Netlukách, výchovně vzdělávací program Škola na farmě. Tento projekt je podporován Ministerstvem zemědělství. Ve čtvrtek 16. května 2019 skončil jarní cyklus již čtvrtého ročníku Školy na farmě. Připraveného programu se zúčastnilo 452 žáků z patnácti základních škol Prahy a středočeského […]
Alternativní systémy chovu, kde jsou více zohledněny přirozené potřeby zvířat, se poslední dobou stále častěji objevují v centru zájmu západní veřejnosti, která tuto skutečnost promítá do svých spotřebních preferencí. Volné systémy chovu kuřat masného typu zahrnují různorodou skupinu způsobů a podmínek chovu. Řadí se mezi ně i ekologický chov, kde jsou již dané podmínky striktně legislativně […]
Ve dnech 12. až 15. května 2019, v pavilonu F brněnského výstaviště, navštívilo prezentační stánek Národního centra pro genetické zdroje zvířat stovky navštěvníků. Ve spolupráci se Zemědelským svazem, projektem Zemědělství žije! jsme pro studenty středních škol připravili soutěž poznávání národních plemen, které se zúčastnilo 19 soutěžících z deseti středních škol napříč celou republikou. Program byl […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. se v rámci mezinárodního veletrhu pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH zúčastnil soutěže o nejlepší vystavený exponát Zlatá medaile ANIMAL TECH. Do soutěže byly přihlášeno celkem 30 výrobků. Jako jediný výzkumný ústav přihlásil VÚŽV dva exponáty, a to Hák na pánevní zavěšení jatečných půlek skotu a Vzduchový filtr pro chovy […]
Výchovně vzdělávacího programu „Příběh vědy – mladý výzkumník“ s podtitulem „Výzkumem ke kvalitě potravin“ se 17. května 2019 zúčastnili studenti druhého a třetího ročníku Gymnázia Přípotoční z Prahy.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Selgen, a. s. a Česká zemědělská univerzita v Praze organizuje již 9. ročník popularizační akce, naučné stezky pro děti, rodiče, ale i žáky základních škol „Věda na polích a ve stájích“ s podtitulem PŘÍBĚH POTRAVIN. Naučná stezka je koncipována jako dvoudenní akce, páteční program je vyhrazen pro první stupeň základních […]
Dne 29. dubna 2019 byla v Malé galerii vědeckého obrazu, která se nachází v budově děkanátu Matematicko – fyzikální fakulty Univerzity Karlovy vernisáží zahájena výstava Zvířata v infračervené části spektra autorů Ivany Knížkové a Petra Kunce. Výstavu termoobrázků si můžete prohlédnout do 28. června 2019.
Národní výstava hospodářských zvířat se v roce 2019 bude konat společně s Veletrhem pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH a Národní výstavou myslivost ve dnech 12. až 15. května 2018 na brněnském výstavišti. Připravujeme expozici Národního centra pro genetické zdroje zvířat, kterou najdete v pavilonu F.
Ve středu 24. dubna 2019 Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., na jednom z patnácti stanovišť na Toulcově Dvoře, prezentoval výchovně vzdělávací aktivitu Škola na farmě, s programem „Příběh krávy Žofky“ aneb …když ji dobře nakrmíš, dobře i podojíš….Děti s rodiči si vyzkoušeli jak se ručně dojí, rozpoznávali plemena skotu, poskládali si puzzle, dozvěděli […]
Výchovně vzdělávacího programu „Příběh vědy – mladý výzkumník“ s podtitulem „Výzkumem ke kvalitě potravin“ se 12. dubna 2019 zúčastnili studenti třetího ročníku Masarykovy střední školy chemické z Prahy.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. se stal součástí oslav 25. let Toulcova Dvora! Na jednom z patnácti stanovišť budeme prezentovat výchovně vzdělávací aktivitu Škola na farmě, s programem „Příběh krávy Žofky“ aneb …když ji dobře nakrmíš, dobře i podojíš….Přijďte si vyzkoušet jak se ručně dojí, rozpoznat plemena skotu, poskládat puzzle, nebo se dozvědět, […]
Za podpory Ministerstva zemědělství ČR při České technologické platformě pro zemědělství se uskutečnil dne 11. dubna 2019 v hotelu Skalský dvůr u Bystřice nad Perštejnem seminář s názvem „Vliv kvality objemných krmiv na produkční ukazatele u skotu“. Semináře, který uspořádal VÚŽV Praha Uhříněves ve spolupráci s VŠOH Brno s.r.o., EURO BAGGING s.r.o, NutriVet s.r.o. a […]
Na farmě v Netlukách, účelovém hospodářství Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., jsme ve středu 10. dubna 2019 přivítali hosty Dr Jane Eastham a Dr Sarah Paron z Harper Adams Univesity Newport, přední univerzitou ve Velké Británii, a doc. Jindřicha Špičku a Ing. Josefa Krause, Ph.D. z Vysoké školy ekonomické v Praze.
Zveme Vás na výstavu Ivany Knížkové a Petra Kunce do Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Výstavu můžete zhlédnout od 30. dubna v budově děkanátu v Malé galerii vědeckého obrazu v 1. patře budovy.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. využil jedinečnou možnost setkání se studenty České zemědělské univerzity napříč všemi studijními obory, zúčastnit se veletrhu pracovních příležitostí AGROPRÁCE, který se konal 9. dubna 2019 před posluchárnami AI – AIV na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU. VÚŽV představil své pracovní nabídky, seznámil studenty s tématy pro […]
Ústav výzkumu globální změny AV ČR uspořádal dne 20. března 2019 v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 1. ročník odborné konference „VODA – SUCHO“. Doprovodnou akcí konference byla výstava. Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. se aktivně zúčastnil vernisáže výstavy i konference. Na konferenci vystoupil Ing. Radim Kotrba, Ph.D., vědecký pracovník Výzkumného ústavu živočišné výroby […]
Ustájení kojících prasnic se stává citlivým tématem ve vztahu k welfare prasat. V oblasti celého chovu prasat je právě tato kategorie dnes jedním z nejdiskutovanějších témat. V současnosti používané fixační klece představují pro chovatele nejefektivnější způsob odchovu selat, ale z hlediska pohody prasnic mají řadu nedostatků. Porodní kotec WELLUP byl vyvinut v reakci na narůstající společenskou poptávku po vyšší […]
Zveme Vás 11. až 12. dubna 2019 do Hotelu Skalský Dvůr na odborný seminář „Vliv kvality objemných krmiv na produkční ukazatele u skotu“. Seminář je pořádán za podpory Ministerstva zemědělství ČR při České technologické platformě pro zemědělství, ve spolupráci s VŠOH Brno s.r.o., EURO BAGGING s.r.o, NutriVet s.r.o. a LINAGRI s.r.o.
V těchto dnech vydává Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. v Uhříněvsi publikaci, Ročenku VÚŽV za rok 2018. Tato publikace obsahuje přehledné informace o událostech a aktivitách VÚŽV směrovaných především k veřejnosti, o činnosti a zaměření pracovních týmů, aktuálních výsledcích o hospodaření na účelovém hospodářství v Netlukách, včetně informací o dalších a ostatních činnostech VÚŽV.
Do výchovně vzdělávacího programu „Příběh vědy – mladý výzkumník“ s podtitulem „Výzkumem ke kvalitě potravin“ se 22. března 2019 zapojili studenti třetích ročníků Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově, studijního oboru „veterinářství“ a „přírodovědné lyceum“.
Pracoviště chovu prasat v Kostelci nad Orlicí navštívili v pátek 22. 3 .2019 studenti z Mendelovy univerzity v Brně v rámci předmětu Chov prasat. Studenti byli seznámeni s chovem a šlechtěním přeštického černostrakatého prasete a zásadami kontroly užitkovosti prasat.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. připravil pro studenty středních škol výchovně vzdělávací program „Příběh vědy – Mladý výzkumník“ s podtitulem „Výzkumem ke kvalitě potravin“ . Cílem vzdělávací aktivity je zážitková demonstrace a pokusy z laboratoří VÚŽV, seznámení studentů populární formou se základy laboratorní výzkumné práce a podpoření zájmu studentů o vědecko-výzkumnou činnost.
Býk číslo CZ 00071084034, narozený 10. 3. 2018 v ZD Opařany po otci LM 319, uznaný jako genetický zdroj českého strakatého skotu, byl dne 19. 3. 2019 ohodnocen v základním výběru v odchovně plemenných býků Reprogen a. s. výslednou třídou G+ a vybrán pro inseminaci. Jedná se o prvního odchovaného pokračovatele linie LOM v rámci […]
Dne 7. března 2019 se ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i. v Uhříněvsi uskutečnilo řádné zasedání Rady genetických zdrojů zvířat. Rada genetických zdrojů zvířat (RGZ) je odborným poradním orgánem VÚŽV, který je pověřen realizací Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů zvířat.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. a Asociace soukromého zemědělství ČR uspořádal dne 12. března 2019 v Uhříněvsi odborný seminář na téma “ Zlepšování zdraví a životní pohody prasat“ za přítomnosti soukromých chovatelů a vědeckých pracovníků.
Zveme Vás na semináře a workshop k aktuálním problémům ve výživě skotu, zejména konzervace objemných krmiv v návaznosti na precizní zemědělství do Jaroměřic, Palačova, Poličky a Rapotína. Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. je spolupořadatelem těchto odborných setkání s chovateli.
Zinek řadíme mezi esenciální prvky v organismu. V posledních letech se používá jako nástroj pro snížení používání antibiotik a jako prevence průjmových onemocnění u odstavených selat. Aby bylo docíleno antimikrobiální aktivity, je nutné podávat zinek ve vysokých dávkách (2000 – 2500 mg/kg diety) nejčastěji ve formě oxidu zinečnatého. Díky těmto nadlimitním dávkám zinku dochází k […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., pracoviště chovu prasat v Kostelci nad Orlicí, pořádal ve spolupráci se společností Chovservis a.s. Hradec Králové ve dnech 18. až 20.2.2019 tři odborné kurzy pro odbornou činnost se specializací inseminace a vpravování embryí inseminační technikou u prasat, stupeň I.- inseminace prasat.
Asociace soukromého zemědělství ČR a Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. Vás zvou na seminář „Zlepšování zdraví a životní pohody prasat“, který se uskuteční 12. března 2019 v zasedací místnosti VÚŽV v Praze Uhříněvsi.
Dne 18. února 2019 byla v Malé galerii Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v. v. i. v Brně – Medlánkách zahájena výstava Termosvět zvířat autorů Ivany Knížkové a Petra Kunce. Výstavu termoobrázků si můžete prohlédnout do 31. března 2019.
Eva Skřivanová, Assoc. Prof. received award for her worthy oral prezentation „Antibacterial activity of plant oils rich in medium chain fatty acids and their possible interactions with antibiotics“ at the 8th International Conference on Food Safety and Regulatory Measures“, held during June 11 – 12 in Barcelona.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi byl založen v roce 1951 jako jeden z pěti nástupců pražských Výzkumných ústavů zemědělských. V Uhříněvsi bylo ale centrum zemědělského výzkumu již mnohem dříve. Od roku 1920 zde sídlil Školní statek Vysoké školy zemědělské, od roku 1928 Ústav pro zhospodárnění zemědělské práce (součást Masarykovy akademie práce). Náš […]
Dne 17. ledna 2019 se uskutečnilo ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Uhříněvsi oponentní projednání periodické zprávy Dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace (DKRVO) za rok 2018.
Zveme Vás na výstavu termoobrázků Ivany Knížkové a Petra Kunce do Brna. Výstava „Termosvět zvířat“ se uskuteční ve dnech 18.února až 31.března 2019 v prostorách Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně – Medlánkách.
Doc. MVDr. Eva Skřivanová, Ph.D. získala na „8th International Conference on Food Safety and Regulatory Measures“, konané ve dnech 11.-12. června v Barceloně uznání za nejlepší vyžádanou přednášku „Antibacterial activity of plant oils rich in medium chain fatty acids and their possible interactions with antibiotics“.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., pracoviště chovu prasat v Kostelci nad Orlicí, pořádá ve spolupráci se společností Chovservis a.s. Hradec Králové ve dnech 18. až 20.2.2019 odborný kurz pro odbornou činnost se specializací „INSEMINACE A VPRAVOVÁNÍ EMBRYÍ INSEMINAČNÍ TECHNIKOU U PRASAT“.
Ve dnech 15. a 16. ledna 2019 se ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i. v Praze Uhříněvsi konalo oponentní projednání periodických a závěrečných zpráv za přítomnosti spoluřešitelů, oponentů, spolupracujících firem, organizací a zástupců zemědělských družstev.
Hlavní náplní činnosti VÚŽV je základní a aplikovaný výzkum v oblastech genetiky a šlechtění zvířat, reprodukce, výživy, kvality živočišných produktů, etologie, technologií chovů, managementu stád a ekonomiky výroby.
Prime Minister Andrej Babiš awarded Professor Jaroslav Petr the Prize of Chairman of the Research, Development and Innovation Council (RVVI) for popularizing research, experimental development and innovation to. Professor has won the Prize for his work in biological and agricultural sciences. He has been bringing reproductive biology and genetics, including the cloning issues, closer to […]
The 15th international workshop Research in Pig Breeding was held in a pleasant environment of the pension Pod Rozhlednou in Vrbice on 18th October, 2018. The workshop was arranged by the Department of Pig Breeding of IAS in Kostelec nad Orlicí.
On the occasion of his jubilee, Prof. Ing. Luděk Bartoš, DrSc. was awarded the Silver Medal of the Czech University of Life Sciences Prague. The University’s commemorative medal is awarded by the rector to those who have greatly contributed to the development of the university, promotion of science, education or academic freedom.
V roce 2019 pro Vás připravujeme semináře, konference, workshopy, pozveme Vás na zajímavou výstavu termoobrázků.
Se zvyšující se celosvětovou poptávkou po mase narůstá i zájem o využití netradičních zdrojů. Zajímavou alternativou tradičních druhů mas může být i maso jelenovitých, které se díky potenciálu farmového chovu stává důležitou komoditou na mezinárodním trhu. Spotřebitelé se nejvíce setkávají s masem daňků a jelenů z farmových chovů, nebo s daňčí či jelení zvěřinou z volnosti. Zvěřina je obecně […]
Přestože se myslivosti sám nevěnuje, je prof. Ing. Luděk Bartoš, DrSc. myslivcům dobře známý díky své specializaci na výzkum biologie jelenovitých, především na jejich etologii, fyziologii a genetiku. Dne 16. července letošního roku oslavil sedmdesátiny. Byl oceněněn rektorem České zemědělské univerzity v Praze Stříbrnou medailí za zásluhy o rozvoj univerzity, rozvoj vědy, vzdělanosti a akademických […]
Oponentní projednání periodických a závěrečných zpráv a dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace „Rozvoj hospodářských zvířat v multifunkčním zemědělství“ se bude konat ve dnech 15. až 17. ledna 2019 ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i. v Praze Uhříněvsi.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. slavil 100 let vzniku Československa, připojil se k těmto oslavám a stal se součástí SPOLEČNÉHO STOLETÍ. Připomenul si, ce so událo v oblasti, které se věnuje, tedy v českém zemědělství a především v živočišné výrobě.
V úterý 27. listopadu 2018 uspořádál Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. ve spolupráci se Zemědělským družstvem Velká Chyška a Českou technologickou platformou pro zemědělství Farmářský den – výzkum pro praxi.
V úterý 27. listopadu 2018 pořádá Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. ve spolupráci se Zemědělským družstvem Velká Chyška již tradiční FARMÁŘSKÝ DEN v kulturním domě ve Velké Chyšce.
Dne 13. listopadu realizoval Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. v Uhříněveském muzeu v rámci projektu SPOLEČNÉ STOLETÍ popularizační, výchovně vzdělávací program „Mezi generacemi“ . Program byl součástí expozice VÚŽV „Historie chovu hospodářských zvířat v Uhříněvsi a výzkum pro jeho podporu“, téma programu byl chov hospodářských zvířat dříve a dnes se zaměřením na předání osobních informací […]
Ve čtvrtek 15. listopadu 2018 se uskutečnil v zasedací místnosti VÚŽV společný veřejný seminář doktorandů. Doktorandi na semináři prezentovali průběh a výsledky svého studia za uplynulý rok.
Dnes již není sporu o tom, že vejce jsou nejkvalitnější potravinou živočišného původu. Tato vysoká kvalita vajec je běžně znehodnocována přídavkem živočišných tuků do krmných směsí, ale i syntetickým barvivem kantaxantinem, E 161g. Ten je podle orgánů EU potenciálně nebezpečný pro zdraví člověka. Při překročení povolené koncentrace hrozí ukládání krystalů kantaxantinu v oční sítnici. Kantaxantin nesmí […]
V letošním roce si připomínáme 100. výročí vzniku Československa. Významné historické jubileum je spjato se dnem 28. října 1918, kdy byl vyhlášen samostatný československý stát. Pro Českou republiku je 28. říjen dnem státního svátku a příležitostí k oslavám a vzpomínkovým akcím. Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i., se připojil k těmto oslavám a stal se součástí […]
Ve středu 7. listopadu 2018 se ve spolupráci s Českou technologickou platformou pro zemědělství uskutečnil workshop na téma „Aktuální trendy efektivního řízení reprodukce dojnic“ konaný v salonku Penzionu ZUBR v obci Ujčov v okrese Žďár nad Sázavou. Pořadatelem workshopu byla Česká zemědělská univerzita v Praze ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i. v Praze Uhříněvsi a […]
Premiér Andrej Babiš udělil Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) za popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací profesoru Jaroslavu Petrovi. Laureátem se stal za biologické a zemědělské vědy. Reprodukční bilogii a genetiku včetně otázky klonování přibližuje veřejnosti od počátku devadesátých let.
Již patnáctý ročník mezinárodního workshopu Research in Pig Breeding se uskutečnil 18. října 2018 v příjemném prostředí penzionu Pod Rozhlednou ve Vrbici. Workshop uspořádalo oddělení chovu prasat VÚŽV v Kosteleci nad Orlicí.
Ke stému výročí založení československého státu připravil Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. v Uhříněvsi projekt „100 let chovu zvířat v nové republice a historie výzkumu pro jeho podporu“. V rámci projektu jsme ve spolupráci s kurátorem Uhříněveského muzea Ing. M. Klichem připravili výstavu na téma „Historie chovu hospodářských zvířat a výzkum pro jeho podporu“.
Ve dnech 4. až 7. října 2018 měli návštěvníci národní výstavy Náš chov v Lysé nad Labem možnost vidět v expozici Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v hale A1 jedinečnou kolekci všech českých plemen králíků. Dozvěděli se co je Národní program, co jsou genetické zdroje a která další plemena hospodářských zvířat jsou zařazena do Národního programu.
Gymnázium Opatov, špička mezi pražskými středními školami ve vědomostních soutěžích, se v pátek 12. října zapojilo do programu – výchovně vzdělávací aktivity „Příběh vědy – Mladý výzkumník“, s podtitulem „Výzkumem ke kvalitě potravin“.
Vědecký výbor výživy zvířat, Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i., Ministerstvo zemědělství a Komise výživy odboru živočišné výroby ČAZV uspořádaly dne 10. října již 10. ročník konference: „Aktuální poznatky ve výživě a zdraví zvířat a bezpečnosti produktů“.
Dne 10. října 2018 se uskutečnil ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i. seminář, resp. workshop s názvem „Hodnocení analýz siláže kukuřice a vojtěšky“. Úvodní referát přednesl Ing. Radko Loučka, CSc. z VÚŽV na téma „Výsledky řešení projektu Technické agentury ČR“ a “ Vývoj nových biologických a chemických silážních přípravků a jejich kombinací“.
U příležitosti životního jubilea byl prof. Ing. Luděk Bartoš, DrSc. oceněn Stříbrnou medailí České zemědělské univerzity v Praze. Pamětní medaili univerzity uděluje její rektor, a to osobám, které se významně zasloužily o rozvoj univerzity, rozvoj vědy, vzdělanosti nebo akademických svobod.
Zveme Vás do Kostelce nad Orlicí na mezinárodní workshop „RESEARCH IN PIG BREEDING“, který se koná ve dnech 18. až 19.10.2018 ve Vrbici.
Zveme Vás na workshop“Hodnocení analýz siláže kukuřice a vojtěšky“ dne 10. října 2018 do Uhříněvsi.
Již tradiční, veřejně přístupná akce, Noc vědců, proběhla v pátek 5. října 2018 v Národním zemědělském muzeu v Praze. Posláním Noci vědců je popularizace vědy a techniky. Oddělní etologie připravilo pro návštěvníky Noci vědců velmi zajímavý popularizační program „Chování pod lupou aneb buď chvíli zvířetem“.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. Praha Uhříněves, Ministerstvo zemědělství, Vědecký výbor výživy zvířat a Komise výživy odboru živočišné výroby ČAZV pořádají dne 10. října 2018 konferenci „Aktuální poznatky ve výživě a zdraví zvířat a bezpečnosti produktů 2018“.
Přijďte s námi do stoletého Národního zemědělského muzea oslavit 100 let české vědy. Dnes 5. 10. 2018 se koná v Národním zemědělském muzeu v Praze veřejně přístupná akce Noc Vědců. Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. bude v letošním roce prezentovat oddělení etologie, které si připravilo interaktivní prezentaci „Chování pod lupou, aneb buď chvíli zvířetem“.
Dne 26. 9. 2018 se v pražském Žofíně konalo slavnostní setkání současného vedení Agrární komory s těmi členy, kteří stáli u jejího zrodu, a kteří se během uplynulých let na této jejich činnosti aktivně podíleli. Po skončení pozdravných projevů následovalo slavnostní předání plaket k 25. výročí Agrární komory ČR, které z rukou prezidenta AK ČR Zdeňka Jandejska […]
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. představí na 23. ročníku národní výstavy hospodářských zvířat NÁŠ CHOV 2018 ucelenou kolekci českých plemen králíků!
Pracovníci VUŽV se účastnili dalšího pracovního setkání v litevské Baisogale pořádaného minulý týden v rámci mezinárodního projektu Votris. Hostitelská úloha tentokrát připadla na litevský Výzkumný ústav pro živočišnou výrobu, který je součástí Lithuanin University of Health Sciences.
V areálu pracoviště chovu prasat v Kostelci nad Orlicí se 20. září 2018 uskutečnila tradiční bonitace chovu Přeštického černostrakatého prasete. Bonitační komise byla tvořena pracovníky Chovservisu a.s. Hradec Králové a Plemenářských služeb, a.s. Otrokovice (ISK Salaš u Velehradu).
Ing. Radko Loučka, CSc., zástupce České republiky, se ve dnech 3. až 8. září 2018 zúčastnil v Pekingu sympózia „Belt and Road“ Symposium for forage and livestock science and technology cooperation. Organizátorem sympozia byla China agricultural university a National Forage Industry and Technology Innovation Strategic Alliance.
Dne 13. září 2018 pořádal Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. pro bývalé a současné zaměstnance slavnostní setkání.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. reprezentuje Česko společně s dalšími čtyřmi partnery v projektu AFarCloud „Aggregate Farming in the Cloud“, jehož koordinátorem je José Fernán MARTINEZ z Universidad politecnica de Madrid (UPM) ve Španělsku.
Premiér Babiš udělil Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace za rok 2018 prof. Ing. Jaroslavu Petrovi, DrSc. za obor biologických a zemědělských věd.