Africký mor prasat a biosekurita: Boj s větrnými mlýny?

NOVÁK, Pavel a MALÁ, Gabriela. Africký mor prasat a biosekurita: Boj s větrnými mlýny?. Náš chov, 2018, roč. 78(5), s. 73-75. ISSN 0027-8068.
Kateg. publikaceČlánky v odborných časopisech
Interní odkaz18056.pdf
Abstrakt

Účinný program managementu biologické bezpečnosti musí zabránit zavlečení viru Afrického moru prasat do chovů domácích prasat a jeho šíření mezi prasaty na farmách. Prevence onemocnění hospodářských zvířat je jedním z předpokladů zajištění dobrého zdravotního stavu a užitkovosti ustájených zvířat i dosažení ekonomické rentability chovu. Základem prevence afrického moru prasat je důsledné zamezení kontaktu s infikovanými zvířaty a jejich tělními tekutinami i výkaly, kontaminovaným krmivem, vozidly a jinými kontaminovanými předměty: oděvy, obuv, vybavení, vozidly, respektive osobami. Práce je zaměřena na analýzu cest přenosu viru Afrického moru prasat do chovu prasat včetně navržení zásad preventivních opatření biologické bezpečnosti chovu.

ProjektVytvoření systému hodnocení biosecurity, welfare a zdraví hospodářských zvířat pro produkci zdravotně nezávadných surovin a potravin živočišného původu, Rozvoj hospodářských zvířat v multifunkčním zemědělství
OdděleníTechnologie a technika chovu hospodářských zvířat