Elektronická evidence klinických mastitid a možnosti jejího využití

FLEISCHER, Petr, PECHOVÁ, Alena, STANĚK, Stanislav, ZAVADILOVÁ, Ludmila a ŠLOSÁRKOVÁ, Soňa. Elektronická evidence klinických mastitid a možnosti jejího využití. Náš chov, 2018, roč. 78(9), s. 40-45. ISSN 0027-8068.
Kateg. publikaceČlánky v odborných časopisech
Interní odkaz18121.pdf
Abstrakt

Klinické mastitidy u dojnic představují závažný problém. Jejich elektronické evidenci a analýze je v České Republice doposud věnována nedostatečná pozornost. V článku je shrnuta problematika jejich diagnostiky a především možnosti evidence pomocí webové aplikace Deník nemocí a léčení (modul Internetu pro chovatele ČMSCH, a. s.). Tato aplikace umožňuje moderní evidenci mastitid nejen podle klinických příznaků, ale i podle původců. Současně aplikace eviduje užitá léčiva a v budoucnu tak umožní hodnocení jejich spotřeby na léčbu mastitid. Ve druhé části článku jsou uvedeny možnosti hodnocení klinických mastitid v chovu a jsou představeny základní analytické nástroje, které aplikace nabízí.

ProjektNávrh a uplatnění plošného systému sběru dat o nemocech skotu a jeho využití v managementu stád, šlechtění a pro racionální užívání antimikrobik, Dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace
OdděleníGenetika a šlechtění hospodářských zvířat, Technologie a technika chovu hospodářských zvířat