Hygiena chovného prostředí -základ prevence průjmů telat

MALÁ, Gabriela, NOVÁK, Pavel, JIROUTOVÁ, Pavlína, KNÍŽEK, Josef a PROCHÁZKA, David. Hygiena chovného prostředí -základ prevence průjmů telat. Náš chov, 2015, roč. 75(11), s. 56-58. ISSN 0027-8068.
Kateg. publikaceČlánky v odborných časopisech
Interní odkaz15179.pdf
Abstrakt

Cílem práce je analýza vlivu hygieny chovného prostředí na výskyt průjmových onemocnění telat v období mléčné výživy v průběhu desetiměsíčního sledování telat ustájených ve venkovních individuálních boxech. Byla hodnocena čistota chovného prostředí a povrchu těla 37 telat celkem na deseti krajinách těla (modifikovanou stupnicí podle Reneaua). Přestože ve sledovaném chovu nebyl v průběhu sledování prokázán přímý vztah mezi výskytem průjmových onemocnění telat a úrovní hygieny chovného prostředí, je čistota povrchu těla telat odrazem úrovně hygieny chovného prostředí. Znečištění distálních částí končetin a ventrální části břicha přímo souvisí se znečištěným a mokrým ložem, resp. podlahou výběhu.

ProjektVytvoření systému hodnocení biosecurity, welfare a zdraví hospodářských zvířat pro produkci zdravotně nezávadných surovin a potravin živočišného původu, Rozvoj hospodářských zvířat v multifunkčním zemědělství
OdděleníTechnologie a technika chovu hospodářských zvířat