Perspektivy chovu prasat a prasečí ocásky

ROZKOT, Miroslav a BĚLKOVÁ, Jaroslava. Perspektivy chovu prasat a prasečí ocásky. Náš chov, 2025, roč. 84(2), s. 30-31. ISSN .
Kateg. publikaceOstatní..
Interní odkaz25061.pdf
Abstrakt

Agrese a okusování ocásků u prasat je multifaktoriální problém, který nemá jednotné a jednoduché řešení a je obrovským problémem welfare v produkci prasat v mnoha státech po celém světě. V neposlední řadě je i ekonomickým problémem způsobujícím zhoršení rentability chovů. Jedná se o abnormální chování, které může způsobit celá řada faktorů, obvykle jde o frustraci z nenaplněných základních potřeb, nevhodné podmínky ustájení či nesprávný management chovu. Kupírování se běžně používá jako opatření k prevenci kousání ocásku, problém však zcela neřeší, spíše omezí a samo o sobě také způsobuje kupírovaným prasatům bolest. Obecně lze říci, že okusování ocásků se projevuje za podmínek, které jsou stresující a zvířata se před propuknutím problému jeví jako neklidná. Vyplývá z toho, že špatné životní podmínky mohou být základem projevu agresivního chování. Rutinní krácení ocasů pouze do jisté míry maskuje stres prasat.Okusování ocasů je považováno za abnormální chování indikující u prasat stres, který může způsobovat celá řada faktorů. Dle literatury patří mezi hlavní rizikové faktory nedostatek obohacení prostředí, kvalita vzduchu, zdravotní stav, soupeření o krmivo a prostor, výživa, absence podestýlky a malá podlahová plocha na jedno zvíře. Praxe kupírování ocasů na farmách se rozšířila v souvislosti s intenzifikací produkce prasat a zavedení roštových podlah.

ProjektHodnocení produkčních systémů chovu prasat z pohledu výskytu agrese a úrovně stresu s cílem předcházet poranění zvířat ve výkrmu bez rutinního krácení ocásků., Dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace
OdděleníChov prasat