Zvýšení pevnosti kostí a kvality vajec vlivem zkrmování konopného a lněného semínka

SKŘIVAN, Miloš, ENGLMAIEROVÁ, Michaela a SKŘIVANOVÁ, Věra. Zvýšení pevnosti kostí a kvality vajec vlivem zkrmování konopného a lněného semínka. Náš chov, 2022, roč. 82(2), s. 29-30. ISSN .
Kateg. publikaceOstatní..
Interní odkaz22062.pdf
Abstrakt

Konopné semínko je zdrojem cenných látek, jakými jsou n-3 mastné kyseliny nebo vitamin E, které zvyšují kvalitu produktů, ale i ovlivňují zdraví zvířat. Konopné semínko má potenciál snížit riziko výskytu zlomenin u nosnic, které vyvstane při přechodu z klecového ustájení na podlahové systémy z důvodu zákazu chovu nosnic v obohacených klecích od roku 2027. Výsledky týkající se zvýšení pevnosti holenní kosti následkem zkrmování směsi obohacené o konopné semínko jsou unikátní a prvně byly publikovány profesorem Skřivanem a kolektivem v zahraničním vědeckém časopise PLOS One v roce 2019. Krmná směs pro nosnice s konopným a lněným semínkem je právně chráněna užitným vzorem.

ProjektDlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace, Transfer výsledků výzkumu, vývoje a inovací do praxe v oblasti chovu hospodářských zvířat a jeho další ekonomické zefektivnění
OdděleníFyziologie výživy a jakost produkce