PŘEDSEDKYNĚ
Ing. Gabriela Malá, Ph.D. (Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i.)
ČLENOVÉ komise a osoby odpovědné za péči o zvířata
Ing. Vladimír Němeček (Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i.)
Ing. Josef Seifert (Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i.)
ČLENKY/ČLENOVÉ komise
Ing. Josef Fulka, DrSc. (Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i.)
Ing. Elena Kudrnová (Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i.)
REALIZACE POKUSŮ SE ZVÍŘATY
ZÁKLADNÍ INFORMACE
- Využití zvířat v pokusech se řídí Zákonem č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání v úplném znění a předpisy souvisejícími (Vyhláška č. 419/2012 Sb.):
http://eagri.cz/public/web/mze/legislativa/pravni-predpisy-mze/tematicky-prehled/Legislativa-MZe_uplna-zneni_zakon-1992-246-viceoblasti.html
https://eagri.cz/public/portal/mze/legislativa/pravni-predpisy-mze/uplna-zneni/vyhlaska-2012-419
- Realizovat pokus se zvířaty může pouze pracoviště, které má platné oprávnění vydané MZe (§ 15a zákona č.246/92 Sb.).
Pokusy je možno realizovat pouze s druhy a počty zvířat, které jsou v akreditaci uvedeny!
- Navrhovat pokus, sestavit projekt pokusu a řídit jeho realizaci mohou pouze pracovníci, kteří mají platné osvědčení o odborné způsobilosti vydané MZe (§ 15d zákona č.146/92 Sb.).
Kursy k získání osvědčení o způsobilosti podle § 15d odst. 3 (navrhování pokusů a projektů pokusů), podle § 15d odst. 4 (provádění pokusů na pokusných zvířatech, péče o pokusná zvířata a usmrcování pokusných zvířat) a podle § 15e odst. 1 a odst. 2 (prodloužení doby platnosti obou osvědčení) zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, pořádají Institut celoživotního vzdělávání Veterinární univerzity v Brně, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze, Ústav molekulární genetiky Akademie věd ČR a 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze – otevírají se většinou dvakrát ročně (jaro/podzim).
- Aktuální formuláře potřebné k podání Žádosti o schválení projektu pokusu a tzv. Netechnické shrnutí projektu pokusu, které je nedílnou součástí návrhu naleznete zde:
https://eagri.cz/public/portal/mze/ochrana-zvirat/pokusna-zvirata/projekty-pokusu-1
- Komise pro zajišťování dobrých životních podmínek pokusných zvířat je jmenována ředitelem VÚŽV, v.v.i. Komise pracuje dle ustanovení Zákona č. 246/92 Sb. - §15g.
PODÁVÁNÍ PROJEKTŮ
- Do návrhu projektu využívajícího pokusná zvířata je postačující uvést, že pracoviště, kde bude projekt realizován je držitelem platného oprávnění k používání pokusných zvířat.
- Po přidělení projektu je nutné zpracovat Žádost o schválení projektu pokusu a Netechnické shrnutí projektu pokusu dle Vyhlášky č. 419/2012. Formuláře a pomocné informace naleznete na stránkách Ministerstva zemědělství.
http://eagri.cz/public/web/mze/ochrana-zvirat/pokusna-zvirata/projekty-pokusu-1
- Zpracovaný návrh zašlete k projednání Komisi na ochranu zvířat (e-mail: mala.gabriela@nullvuzv.cz), po schválení Komisí na ochranu zvířat VÚŽV, která jej zašle k projednání a schválení Rezortní komisi Ministerstva zemědělství (MZe). Návrh projektu pokusu se všemi náležitostmi je nutné podat Komisi na ochranu zvířat s dostatečným předstihem vzhledem k plánovanému termínu realizace pokusu – dvoustupňové schvalovací řízení je správním řízením, které může trvat až 5 měsíců!
-
Vlastní pokus je možno zahájit pouze po souhlasu Komise na ochranu zvířat, který je možno udělit až po schválení projektu pokusu Rezortní komisí MZe.
POSTUP SCHVALOVÁNÍ PROJEKTU POKUSŮ A PODMÍNKY REALIZACE POKUSŮ VE VÚŽV, v.v.i. |