Výzkumný ústav živočišné výroby (VÚŽV) v Praze je veřejnou výzkumnou institucí, která je od svého založení v roce 1951, centrem výzkumu biologických a biotechnologických základů chovu hospodářských zvířat.
Ve VÚŽV se provádí základní i aplikovaný výzkum zaměřený na inovace a praktické využití poznatků v chovech hospodářských zvířat v oblastech: genetika a šlechtění zvířat, biotechnologie a reprodukce, výživa, kvalita produktů, etologie a welfare zvířat, technologie chovů, management stád a ekonomika výroby.
Mimo základní a aplikovaný výzkum zajišťuje VÚŽV další odborné činnosti. Jednou z nejvýznamnějších aktivit ústavu je realizace Národního programu uchování a využití genetických zdrojů hospodářských zvířat, kde kromě odborné garance, koordinace a administrace programu ústav zajišťuje i veškeré související mezinárodní agendy. Vedle toho ústav zajišťuje činnost Vědeckého výboru výživy zvířat a z pověření Ministerstva zemědělství zastupuje Českou republiku v Evropském sdružení pro živočišnou výrobu (EAAP).
VÚŽV nabízí kolaborativní i smluvní výzkum
- poskytuje poradenství pro praxi
- vzdělává v oblasti živočišné výroby
- zpracovává analýzy pro chovatele
- vytváří expertízy a konzultace pro dokumentaci a legislativu MZe
- organizuje odborné kurzy a školení
- pořádá odborné semináře, workshopy a exkurze
VÚŽV má vlastní komplexní experimentální základu a účelové hospodářství. Obhospodařuje téměř 800 ha zemědělské půdy v Uhříněvsi, Netlukách a Královicích. Kromě toho využívá detašované pracoviště chovu prasat v Kostelci nad Orlicí.
SPOLUPRÁCE