Šlechtění na efektivnost krmiv u Holštýna

KRUPOVÁ, Zuzana, PŘIBYL, Josef, KRUPA, Emil, KAŠNÁ, Eva, ZAVADILOVÁ, Ludmila a MOTYČKA, J. Šlechtění na efektivnost krmiv u Holštýna. Černostrakaté novinky, 2021, roč. 2021(1), s. 12-13. ISSN .
Kateg. publikaceOstatní..
Interní odkaz21063.pdf
Abstrakt

Šlechtění tuzemské populace holštýnského skotu je kontinuálně a cíleně zaměřeno na zlepšení komplexu produkčních a funkčních znaků. Cílem práce bylo zhodnotit aktuální trend v efektivnosti krmiv u tuzemských chovů holštýnského skotu a t na základě porovnání produkčních a ekonomických ukazatelů dosažených v posledních 5 letech. Průměrná produkce mléka holštýnských krav vzrostla, podobně i obsah mléčných složek za současného zkracování mezidobí. Současně se však měnily ceny vstupů a produkce. Živá hmotnost dospělých krav zůstala v tomto období více méně stejná a tím i potřeba živin na záchovu. Zvýšení potřeby živin nastalo v produkční složce krmné dávky. Celkové náklady v chovech holštýnských krav se zvýšily přibližně o 6 až 8 tisíc Kč/rok. Z nich přibližně 15-20% přímo souviselo se změnou ve složení a ceně krmné dávky. Výsledkem bylo, že zvyšující se cena krmné dávky byla plně kompenzována zvyšováním mléčné užitkovosti a tím efektivnějším využitím krmiv. Díky komplexnímu nastavení indexu SIH a šlechtitelského cíle holštýnského skotu je zlepšování efektivnosti krmiv nepřímo dosahováno už nyní.

ProjektDlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace, Navýšení spolehlivosti celostátního genomického hodnocení dojeného skotu zařazením krav s domácí užitkovostí do genotypované referenční populace
OdděleníGenetika a šlechtění hospodářských zvířat