Šlechtění dojnic na odolnost vůči onemocněním v praxi, ano či ne?

ZAVADILOVÁ, Ludmila, KAŠNÁ, Eva, ŠTÍPKOVÁ, Miloslava a KREJČOVÁ, Michaela. Šlechtění dojnic na odolnost vůči onemocněním v praxi, ano či ne?. Chovatelské listy, 2017, roč. 2017(1), s. 24-27. ISSN .
Kateg. publikaceOstatní..
Interní odkaz17185.pdf
Abstrakt

V článku byly představeny možnosti sběru údajů o onemocnění internetovou aplikací Deník nemocí a léčení, která umožňuje online sběr zdravotních dat u skotu, obsahuje zjednodušený klíč diagnoz ICAR a databázi používaných léčiv. Uvedeny byly možnosti odhadu koeficientu dědivosti a plemenných hodnot pro výskyt klinické mastitidy a genetické korelace k dlouhověkosti (-55 až -61%), reprodukci (7 – 18% interval mezi otelením a prvním zabřeznutím; 24 – 30% mezibřezost) a skóre somatických buněk (68%-83%). Odhadnuté plemenné hodnoty pro klinické mastitidy byly použity pro tvorbu genetického trendu u býků.

ProjektNávrh a uplatnění plošného systému sběru dat o nemocech skotu a jeho využití v managementu stád, šlechtění a pro racionální užívání antimikrobik, Rozvoj hospodářských zvířat v multifunkčním zemědělství
OdděleníChov skotu, Genetika a šlechtění hospodářských zvířat